Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. W Polsce spadnie deszcz. Burze wystąpią w piątek i sobotęPolska od wielu dni znajduje się pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia. Oznacza to kompletny brak opadów nad naszym krajem. Stan wód w rzekach jest dramatyczny. W Wiśle poziom wody osiągnął stan, jaki w ostatnich latach występował pod koniec lata, a mamy dopiero wiosnę. Jeśli w Polsce nie spadnie deszcz, sytuacja zacznie być dramatyczna. Nie wykluczone zacznie być racjonowanie wody, a może nawet całkowite przerwy w dostawie wody. O możliwej suszy w Polsce pisaliśmy już wielokrotnie.

Nie chcemy oczywiście nikogo straszyć, ale ryzyko bardzo silnej suszy z każdym dniem bez deszczu staje się bardziej realne. W najbliższym czasie deszcz jednak w Polsce spadnie. Sprawdźmy gdzie i kiedy spodziewać się opadów.

Już w nocy z czwartku na piątek do Polski z północnego zachodu zbliżać się zacznie strefa chłodnego frontu atmosferycznego, która przyniesie upragnione opady. Niestety front nie będzie bardzo aktywny, nie przyniesie burz, ani większych zmian w pogodzie. Zachmurzenie frontowe powinno dotrzeć do Polski już w piątek około południa, co widać na poniższej mapie modelu SWISS-HD.

Niestety, biała plama na północnym zachodzie kraju to zachmurzenie, ale nie opady deszczu. Modele numeryczne wyliczają, że opady deszczu wkroczą do Polski nieco później i bardziej na wschód. Wszystko wskazuje na dzień dzisiejszy na to, że zachód kraju nie dostanie w dniu jutrzejszym opadów.

Opady deszczu w Polsce od piątku po południu

Opady deszczu wkroczą do Polski północnej po południu w piątek. W pierwszej kolejności deszcz padać zacznie na Pomorzy, Warmii i Mazurach, a także na Kujawach i na wschodzie zachodniopomorskiego. Z każdą kolejną godziną słabe, przelotne opady deszczu wędrowały będą na południowy wschód.

Niestety strefa opadów deszczu z każdą godziną będzie słabła. W nocy z piątku na sobotę deszcz popada na Mazowszu i Podlasiu. Druga część nocy z piątku na sobotę przyniesie opady również na Lubelszczyźnie (choć tutaj prognozowane opady deszczu mają być słabe). W sobotę chłodny front atmosferyczny opuści nasz kraj, a wraz z nim opady deszczu i lokalne burze.

Każdy deszcz w Polsce jest dziś na wagę złota

Niestety, prognozowane opady deszczu nie będą długotrwałe. W skali makro nie przyniosą żadnej poprawy jeśli chodzi o sytuację hydrologiczną w naszym kraju. Jednak w obecnej sytuacji każdych opadów deszczu powinniśmy wypatrywać jak zbawienia. Trzymamy kciuki za jutrzejszy front atmosferyczny, by okazał się aktywniejszy niż w prognozach i przyniósł większe niż prognozowane opady deszczu. Lokalne opady deszczu występować będą także na przełomie kwietnia i maja.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk