Pogoda. Wichura nadchodzi do województwa lubelskiego. Jest alert IMGW, możliwe burze

Pogoda. Przed mieszkańcami województwa lubelskiego dynamiczna aura. Prędkość wiatru wyraźnie wzrasta z powodu narastającego gradientu ciśnienia. Wkrótce spadnie deszcz, towarzyszyć ma mu również silny wiatr. Istnieje prawdopodobieństwo pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Szczególnie dokuczliwy wiatr będzie w środę, jaki słabnąć ma dopiero wieczorem. Porywy osiągną nawet 80 km/h.

Przełom lata i jesieni to okres, gdy zmienność pogody jest duża. Wiele wskazuje, że dynamiczna strefowa cyrkulacja atmosfery i wtórny niż, jaki rozwinął się po południowo zachodniej głębokiego niżu znad Rosji przyniesie na obszarze województwa lubelskiego wichurę.

Dzisiaj Polska znajduje się pomiędzy rozległym układem niskiego ciśnienia z centrami nad Rosją i Morzem Bałtyckim a układem wysokiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich. Taki rozkład pola ciśnienia warunkuje napływ chłodnych mas powietrza z północnego zachodu i północy wprost do naszej części Europy.

Wtórny niż, jaki rozwinął się po południowo zachodniej stronie głównego układu niskiego ciśnienia znad Rosji pogłębia się i przemieszcza w kierunku państw bałtyckich. W środę znajdzie się on już nad Rosją.

Pogoda. Dynamiczny popołudnie, wieczór oraz noc z wtorku na środę na obszarze województwa lubelskiego

Modele prognozują, że już od godziny 17 na obszarze województwa lubelskiego prognozowane są opady pochodzenia konwekcyjnego. Główna fala opadów z chmur kłębiasto-deszczowych dotrze nad region wieczorem oraz w pierwszej części nocy. Padać ma wszędzie na obszarze województwa lubelskiego, szczególnie w porze nocnej. Istnieje prawdopodobieństwo pojedynczych wyładowań atmosferycznych z chmur Cumulonimbus.

Opadom pochodzenia konwekcyjnego towarzyszyć ma silny wiatr, który osiągnie od 60 km/h do 70 km/h w czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych. Opady występować mają przez całą noc a silny wiatr z sektora północno – zachodniego w skuteczny sposób obniży temperaturę odczuwalną. Na termometrach zobaczymy od 5 °C do 7 °C.

Komunikat IMGW-PIB dla województwa lubelskiego

Woj. lubelskie cały region

Ostrzeżenie 64/2019
Ważne:
Od: 2019-09-17 21:00
Do: 2019-09-18 11:30
synoptyk IMGW-PIB: Marek Kurowski
Czas wydania: 2019-09-17 13:12
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu

Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 80%


Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z północnego zachodu.
Uwagi: Brak.

Zimna i wietrzna środa, możliwe przelotne opady deszczu

W środę przeważający obszar Polski znajdzie się na skraju niżu znad zachodniej Rosji, tylko południowo-zachodnią część kraju obejmie klin wyżu znad Wysp Brytyjskich. Z północnego zachodu będzie napływać zimne powietrze polarne morskie. Gradient ciśnienia będzie znaczy, dlatego przez cały dzień towarzyszyć ma nam zimny wiatr z północnego zachodu. Średnia prędkość wyniesie około 30 km/h, natomiast w porywach nawet 80 km/h. Zacznie on słabnąć dopiero pod wieczór. Spodziewane są opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego przez cały dzień o charakterze. Będzie wyjątkowo chłodno, bo temperatura w ciągu dnia nie przekroczy 13 stopni, miejscami może być nawet nieco chłodniej.

Przynajmniej do soboty temperatura w regionie nie przekroczy 20 stopni, ale wymieniona wcześniej wartość powinna zostać osiągnięta w niedzielę wraz z napływem ciepłych mas powietrza. Wygląda na to, że ochłodzenie jest tylko przejściowe i ciepłe dni jeszcze zagoszczą we wrześniu.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ