Pogoda. Wichury nad Polską w sobotę i niedzielę. Wiatr może osiągać w porywach 100 km/h. Dynamiczna pogoda w weekend. Prawdopodobne ulewy i burze

W sobotę i niedzielę Polska znajdzie się pod wpływem rozległego, wielocentrycznego niżu XANTHIPPE z północy Europy. System frontów atmosferycznych przeniesie znaczne pogorszenie aury.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.02.2020, 12 UTC

Już w drugiej części nocy z piątku na sobotę do Polski zachodniej wkroczy strefa silniejszego wiatru. W drugiej części nocy porywy wiatru nad morzem osiągać mogą nawet 100km/h. Z każdą kolejną godziną strefa silnego wiatru obejmować będzie całą Polskę.

W sobotę 22 lutego po południu strefa silnego wiatru obejmie całą Polskę. Najsłabiej wiało będzie na południu kraju. Najmocniej w sobotę wiało będzie na zachodzie i północy Polski. Załamanie pogody przyniesie również silne opady deszczu. Na skutek dużego pionowego gradientu pionowego temperatury i silnego uskoku wiatru nie możemy wykluczyć powstania nad Polską chmur kłębiastych zdolnych do generowania wyładowań atmosferycznych. Lokalnie przynosić one mogą opady każdego rodzaju. Możliwe są dlatego burze.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Wichura nad Polską w niedzielę jeszcze nie jest pewna

Na ten moment jeszcze istnieją rozbieżności dotyczące pogody w niedzielę 23 lutego. Jedne modele prognozują uderzenie bardzo silnej wichury w południowej części kraju. Inne z kolei z każdą aktualizacją osłabiają siłę wiatru na niedzielę.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Według prognoz amerykańskiego modelu. Na froncie polarnym miałby uformować się wtórny ośrodek niskiego ciśnienia, który może wykształcić swój własny system frontów atmosferycznych. Sytuacja jest dość skomplikowana, ponieważ model GFS uwzględnia uderzenie silnego wiatru późnym popołudniem i wieczorem oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek w południowej części Polski. Niewykluczone są nawet burze.

Model ECMWF, ICON oraz UMPL prognozuje, że niż przejdzie na południe od Polski i wichura nie wystąpi. Prawdopodobnie racje mają wymienione trzy modele, chociaż sytuacja wymaga monitorowania.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.02.2020, 12 UTC

Pewnym jest, że końcówka weekendu i poniedziałek przyniosą w Polsce intensywne opady deszczu. W wielu miejscach spadnie kilkutygodniowa norma deszczu. Jeśli prognozy silnego załamania pogody sprawdzą się, to w wielu miejscach możemy mieć w niedzielę, w nocy z niedzieli na poniedziałek, może wystąpić znaczna akumulacja opadów.

Strefa silnych opadów przemieszczała się będzie z zachodu na wschód z odchyleniem na południowy-wschód. Najdłużej, intensywne opady deszczu utrzymają się nad południowo-wschodnią częścią Polski.

Prognozowane sumy opadów w Polsce od piątku do poniedziałku

Bieżąca temperatura tutaj

Położenie opadów i chmur tutaj

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie

3 komentarze do “Pogoda. Wichury nad Polską w sobotę i niedzielę. Wiatr może osiągać w porywach 100 km/h. Dynamiczna pogoda w weekend. Prawdopodobne ulewy i burze”

  1. Dwa tygodnie temu. Zapowiedź wichur. Ich faktyczna intensywność. Wyciągnięte wnioski.

    Tydzień temu. Zapowiedź wichur. Ich faktyczna intensywność. Wyciągnięte wnioski.

    Końcówka obecnego tygodnia. Zapowiedź wichur. Całkowite zignorowanie!

  2. Tak sobie myślę o tych wirtualnych wichurach, które wyglądają imponująco jedynie na wybranych mapkach prognoz długoterminowych.

    Czy była już kiedyś sytuacja, że latem derecho wystąpiło u nas dwa razy? To znaczy powiedzmy raz w lipcu i raz w sierpniu?

Dodaj komentarz