Pogoda. Wystąpią burze z gradem. Wiatr nawet 75 km/h w Polsce

W niedzielę burze możliwe będą głównie południowym-wschodzie i wschodzie Polski. Podstawowym zagrożeniem ze strony ośrodków burzowych mają być silne porywy wiatru do 75 km/h oraz opady gradu do 2 cm i opady deszczu do 20 mm.

Prognozowany obszar burz przez Mateusza Barczyka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

W ostatni dzień weekendu Polska znajdzie się w zasięgu rozległej zatoki niżowej związanej z niżem znad Finlandii. Napływać ma chłodna, ale nieco bardziej wilgotna masa polarno-morska. Dodatkowo w środkowych warstwach troposfery zaznaczy się zatoka niżowa oraz tzw. „kropla chłodu”. Dlatego prognozowane są warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji zdolnej do generowania wyładowań atmosferycznych.

Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza wyniesie od 15 mm do 20 mm. W godzinach popołudniowych od centrum na wschód, południowy-wschód przemieszczać ma się zatoka niżowa, w jej obrębie dojdzie do powstania stref konwergencji wiatru dolnego, które stanowić mogą zapalnik do inicjacji chmur Cumulonimbus.

Energia dostępna drogą konwekcyjną nie będzie wysoka. Nie przekroczy ona 600 J/kg. W dolnej troposferze może jednak pojawić się wyraźny deficyt wilgotności względnej, co może ograniczyć w znacznym stopniu ilość ośrodków burzowych.

W strefie zalegania niestabilnego sektora powietrza prognozowane jest ścinanie wiatru w warstwie 0-3 km do 15 m/s. natomiast 0-6 km przekroczy nawet 20 m/s. Warunki sprzyjać mogą inicjacji superkomórek burzowych oraz struktur wielokomórkowych. Główna aktywność burzowa jest przewidywana na drugą część dnia, natomiast wieczorem atmosfera zacznie się stabilizować, dlatego burze zanikną.