Pogoda. Załamanie pogody. Alerty pogodowe. Silne nawałnice przejdą nad Polską w poniedziałek 29.06

O dzisiejszych nawałnicach i silnych burzach pisaliśmy już w dniu wczorajszym. Sytuacja pogodowa jest dziś bardzo groźna dlatego z rana ponownie wydajemy ostrzeżenia przed bardzo silnymi burzami.

Chłodny front atmosferyczny przyniesie silne burze i nawałnice nad Polską

W poniedziałek Polska nadal znajduje się pod wpływem niżu barycznego, który przemieścił się nad Morze Północne. Chłodny front atmosferyczny związany z tym niżem będzie dziś głównym winowajcą załamania pogody. Dziś podczas dnia, wraz z sunięciem frontu z zachodu na wschód gorące, wilgotne powietrze „wypychane” będzie nad Ukrainę i Białoruś. Niestety odbędzie się to w towarzystwie silnych burz i nawałnic.

Obszarem najbardziej zagrożonym wystąpieniem silnych burz jest dziś centrum i wschód Polski. Tutaj, w warunkach umiarkowanie wysokiej energii konwekcyjnej CAPE, oraz przy umiarkowanych parametrach ścinania wiatru pojawi się silna, przedfrontowa zbieżność wiatru. Dojdzie do rozwoju licznych komórek burzowych, które z biegiem godzin łączyły się będą w rozbudowane klastry burzowe. Nie można dziś wykluczyć powstania układu MCS nad Polską.

Burze nad Polską 29.06. Mapa ostrzeżeń przed burzami

Superkomórki burzowe w poniedziałek nad Polską

Burze powstawać zaczną w godzinach popołudniowych. W pierwszym okresie rozwoju burz dojść może do powstania we wschodniej połowie kraju kilku burz superkomórkowych. W przypadku pojawienia się burz superkomórkowych największym zagrożeniem mogą okazać się opady dużego gradu, nawet do 6 centymetrów. Burze superkomórkowe niosły będą ze sobą porywy wiatru do 90 km/h oraz nawalne opady deszczu. Wysoka wodność atmosfery spowoduje, że burze mogą generować opady do 60mm wody na metr kwadratowy. To z pewnością znów doprowadzi do zalań i podtopień. W dniu dzisiejszym nie możemy wykluczyć, że w burze wygenerują trąbę powietrzną. Największe ryzyko pojawienia się trąby istnieje w południowo wschodniej Polsce.

Późnym popołudniem i wieczorem burze będą łączyły się w większe klastry burzowe. Układy mogą przybierać postać liniową co może nieść groźne zjawiska wiatrowe. W przypadku układów liniowych, na czele burzy wiatr może w porywach przekraczać 100 km/h. Wiatr może dziś łamać drzewa, a lokalnie uszkadzać budynki. Ostrzegamy.

Burze występować będą dziś do późnych godzin wieczornych, w drugiej części nocy burze zaczną zanikać lub występować już będą za wschodnimi granicami kraju.