15 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Złe prognozy dla Polski. Mnóstwo deszczu i silny wiatr. Zrobi się bardzo zimno

Na początku nowego tygodnia chcemy ostrzec, że do Polski zbliża się załamanie pogody. Najbliższe dni przyniosą w kraju ulewy, silny wiatr i znaczne spadki temperatur. Zła pogoda czeka nas już w poniedziałek nad większością Polski południowej i centralnej zalegała będzie już strefa ciągłych opadów deszczu.

W wyższych partiach gór nie można wykluczyć opadów śniegu już w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pierwszy dzień tygodnia będzie również bardzo zimny w Polsce. W pasie od Śląska i Małopolski po Ziemię Łódzką, Wielkopolskę i Kujawy słupki rtęci w poniedziałek pokażą zaledwie 6-8 stopni powyżej zera. Na pozostałym obszarze Polski tylko nieznacznie cieplej. Do 10 stopni na zachodzie kraju. Najwyższa temperatura panowała będzie na wschodzie, gdzie słupki rtęci pokażą do 12 stopni.

Bardzo zła pogoda we wtorek i środę w Polsce

Jeszcze gorszej pogody nad Polską spodziewać możemy się we wtorek. Niż śródziemnomorski, sprawca załamania pogody jeszcze bardziej zbliży się do kraju od południa. Skutkowała to będzie nasileniem opadów deszczu. Lokalnie możemy mieć do czynienia z ulewami, które doprowadzą do zalań, podtopień. Na południu kraju, na terenach podgórskich nie wyklucza się wystąpienia mniejszych rzek z brzegów.

Ulewy w Polsce

Największych sum opadowych spodziewać możemy się na południu kraju, gdzie dobowa suma opadów wynosić może nawet do 50mm na metr kwadratowy. Padać ma od poniedziałku do środy niemal non stop, więc pokazuje to jak wiele wody spadnie w Polsce w do środy włącznie.

Wtorek i środa to nadal bardzo niskie temperatury. Termometry w większości regionów kraju nie przekroczą 10 stopni. Tylko na wschodzie, na skutek napływu cieplejszych mas powietrza z południowego wschodu będzie trochę cieplej, do 13 stopni Celsjusza.

Niż z południa Europy przyniesie nam nie tylko silne ulewy i spadki temperatur. Zagrożeniem w najbliższych dniach będzie bardzo silny wiatr. Najmocniej będzie wiało we wtorek i w środę na północ od pasa Dolny Śląsk, przez Ziemię Łódzką, Mazowsze po Suwalszczyznę . Tutaj wiatr w porywach osiągał będzie prędkość do 90 km/h. Jeszcze silniejszych porywów wiatru spodziewać się możemy w górach, gdzie wiatr spokojnie przekraczał będzie 100 km/h. Wspominając o górach nie zapominamy o opadach śniegu, które do nocy z środy na czwartek włącznie są w górach bardzo prawdopodobne. W połączeniu z silnym wiatrem tworzyć się mogą zawieje i zamiecie śnieżne.