Pogodna aura w zasięgu wyżu ukazała niecodzienny widok nad Polską

  • 1 Miesiąc temu

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym dominuje rozległa górna zatoka w polu geopotencjału, która przebiega z północy na południe Europy. Do Polski po wschodnich peryferiach układu wysokiego ciśnienia z centrum migrującym znad Skandynawii nad Wyspy Brytyjskie płynie arktyczne powietrze o zmniejszonej zawartości wilgoci. Natomiast na południe od naszego kraju zalega strefa frontu polarnego, na którym dochodzi do rozwoju zaburzeń falowych urastających do postaci układów niskiego ciśnienia.

Topografia baryczne poziom 500 hPa na dzień 18.03.2018 r. godzina 18 UTC

Mapa synoptyczna DWD na dzień 18.03.2018 r. godzina 06 UTC

-Reklama-

Rzadko spotykany widok nad Polską

Na ogół w kraju panuje słoneczna aura. co doskonale obrazują zdjęcia satelitarne w spektrum widzialnym. Jest to zasługa pogodnego ośrodka wysokiego ciśnienia znad Skandynawii. Płynie jednak do naszej części Europy wyjątkowo mroźne powietrze o cechach arktycznych, a wiatr z północnych kierunków potęguje odczucie chłodu i powoduje zamiecie śnieżne, natomiast w strefie opadów śniegu również zawieje.

Zdjęcie satelitarne za ostatnie 2 godziny ukazujące chmury niżu z południa Europy oraz pokrywę śnieżną w świetle widzialnym

Obraz z satelity Meteosat, źródło obrazu, IMGW-PIB

Typ pogody oraz temperatura według danych ze stacji IMGW na godzinę 11 czasu lokalnego

BIEŻĄCE ZDJĘCIA SATELITARNE OBRAZUJĄCE POKRYWĘ ŚNIEŻNA I ULOKOWANIE OPADÓW TUTAJ

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.