Do województwa lubelskiego zbliżają się opady związane z niżem znad Morza Czarnego. Spadnie deszcz i deszcz ze śniegiem we wtorek.
Od zeszłego tygodnia nad Europą utrzymuje się tzw. antycyklonalna blokada, której centrum znajduje się nad Skandynawią. Z tego powodu do Polski spływa powietrze pochodzenia arktycznego, które w znacznym stopniu już się przetransformowało. Obszarem W obszarach rozpogodzeń występują korzystne warunki do pojawianie się przymrozków, które nie ominęły naszego regionu zwłaszcza w porze nocnej. Cały nadchodzący tydzień minie pod znakiem dominacji wyżu z północny kontynentu europejskiego, dlatego na obfite opady nie mamy co liczyć.
Poprzedni tydzień przyniósł również sporadyczne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Utrzymujące się zachmurzenie pod warstwą inwersyjną w skuteczny sposób ograniczało silniejsze spadki temperatury pomimo adwekcji masy arktycznej znad Skandynawii oraz Arktyki. Na więcej chwil ze słońcem mogliśmy liczyć dopiero w niedzielę, jednak silny wiatr z sektora północno wschodniego zwiększał odczucie chłodu.
Temperatura w poniedziałek wyniesie od 8 °C do 11 °C. Nie są prognozowane opady atmosferyczne. W polu przyziemnym dalej pozostaniemy pod wpływem silnego wyżu znad Skandynawii. Wiatr z sektora północno wschodniego potęgować ma odczucie chłodu. Zachmurzenie małe.
Dużo wskazuje, że znacznie chłodniejsza w regionie będzie noc z poniedziałku na wtorek, osłabnie wiatr będzie małe zachmurzenie i wystąpią sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowanie ciepła. Na termometrach w regionie zobaczymy od -4 °C do 0 °C, lokalnie przy gruncie może być nieco chłodniej, natomiast największe spadki temperatury wystąpią w drugiej części nocy i poranku we wtorek.
Do naszego województwa od wschodu wkroczą chmury i opady związane z zachmurzeniem „wyrzuconym” siłą odśrodkową przez niż ulokowany w rejonie Krymu i Morza Czarnego. W ciągu kilkunastu godzin spadnie od 2 mm do 8 mm deszczu. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego. Temperatura wyniesie od 4 °C do 9 °C. Przy czym najniższe wartości są spodziewane w obszarze dużego i całkowitego zachmurzenia. Strefa opadów dotrze nad region w pierwszej części dnia we wtorek, najpierw nad wschodnią część województwa lubelskiego, następnie przemieści się w głąb regionu. Spaść może również lokalnie deszcz ze śniegiem, zwłaszcza na wschodzie i na Roztoczu, chociaż niewykluczone, że opady mieszane wystąpią także w centrum.
Również środa według prognoz modeli globalnych może przynieść opady atmosferyczne związane z niżem znad Ukrainy. Natężenie ich będzie jednak niewielkie.
Na termometrach zobaczymy od 8 °C do 14 °C, zachmurzenie na ogół duże do całkowitego.
Kolejne dni w pogodzie przyniosą coraz wyższe temperatury, przekraczające nawet 15 °C. Przepływ mas powietrza ulegnie zmianie na wschodni, dlatego nad region docierać będą dużo cieplejsze masy powietrza. Również prognozy modeli na święta wskazują na wiele chwil ze słońcem i temperaturą w okolicach 16 °C do 20 °C. Opady na tę chwilę nie są prognozowane.
Prognozy modeli CFS i ECMWF już w marcu sygnalizowały, że kwiecień zapisze się poniżej normy wieloletniej pod względem opadów. Mamy praktycznie połowę miesiąca a deszczu spadło jak na lekarstwo. Dodatkowo trend zarysowane na dłuższy okres czasu przez liczące się modele numeryczne jest niekorzystny.
Co prawda pod koniec miesiąca istnieją szanse na więcej chwil z deszczem, ale będą to najprawdopodobniej opady punktowe. Ostatnie dni kwietnia przynieść mogą burze, co jak wiadomo powoduje bardzo lokalne opady. Problem suszy będzie do końca miesiąca narastał i nie zmienią tego punktowe, przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego w ostatniej dekadzie kwietnia.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC