Polscy zdobywcy Nagrody Nobla

10 października 2019 to data, która zapisze się w historii polskiej kultury i literatury. Olga Tokarczuk została piątym, polskim laureatem Literackiej Nagrody Nobla.

Henryk Sienkiewicz

Pierwszym, polskim “noblistą” był Henryk Sienkiewicz. Urodzony w 1846 roku w Woli Okrzejskiej pisarz Literacką Nagrodę Nobla otrzymał w roku 1905, za całokształt pisarskiej twórczości. Do najważniejszych dzieł Henryka Sienkiewicza należą: Potop, Ogniem i mieczem, Pan Wołodyjowski, Quo Vadis, Krzyżacy.

Władysław Reymont

Urodzony w 1867 roku, w Kobielach Wielkich pisarz stworzył wiele wspaniałych dzieł literackich. Do najbardziej znanych należą Chłopi, Ziemia Obiecana, Komediantka. Jednak każdy Polak zna Reymonta, właśnie z powieści Chłopi. Olbrzymiej, czterotomowej “epopei chłopskiej” opowiadającej życiu mieszkańców wsi Lipce. To właśnie za tę powieść Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla w roku 1924.

Czesław Miłosz

Zupełnie inną postacią polskiej literatury jest Czesław Miłosz. Urodzony w 1911 roku w Szatejniach poeta, zmuszony przez II Wojnę Światową, większą część swojego dorosłego życia spędził w Stanach Zjednoczonych. Znany z wierszy i poematów poeta, którego twórczość była zakazana przez cenzurę w Polsce, aż do roku 1980. W swej poezji nawoływał do odbudowywania wartości kultury. Nagrodę Nobla otrzymał w roku 1980 za całokształt twórczości. Po tym wydarzeniu władza w Polsce znacznie “złagodziła” poglądy na jego twórczość. Miłosz nawet wrócił do kraju w roku 1981. Poeta zmarł w roku 2004.

Poland_Krakow_1999 n/z Czeslaw Milosz. fot. Artur Pawlowski

Wisława Szymborska

Urodzona w roku 1921 w Prowencie, polska noblistka, to nie tylko poetka, lecz również tłumaczka i krytyk kulturalny. Pani Wisława jest również założycielką Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (rok 1989).

„za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości” – tymi słowami w roku 1996 Komitet Nagrody Nobla w Sztokholmie uzasadnił przyznanie Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla.

Zmarła 1 lutego 2012 roku, w Krakowie.

Olga Tokarczuk

Urodzona w Sulechowie, w 1962 roku pisarka, poetka i scenarzystka. Pisarka przez większość życia związana z osobami z zaburzeniami zdrowia psychicznego (pracowała z takimi osobami jako wolontariuszka, następnie psychoterapeutka), co ma duży wpływ na jej twórczość. Pani Olga jest również działaczką na rzecz ochrony środowiska, a także zdeklarowaną feministką. Regularnie bierze udział w Paradach Równości.

Jej twórczość nagradzana była już wielokrotnie (Nagroda Nike w 2008 i 2015 roku). 10 października 2019 otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu czytamy ” „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”

*źródło zdjęć – Wikipedia