Ponad 100 stopni zimniej niż w Polsce. Gdzie tak jest?

W czasie gdy nad Polską panuje letnia temperatura (przyznajmy, że w tym tygodniu akurat tylko dziś), są na świecie miejsca gdzie temperatura jest niższa o 100 albo więcej stopni.

Nie będziemy trzymali Was w niepewności. Od razu napiszemy, że na Antarktydzie rozpoczął się okres na największe mrozy notowane w całym roku. Temperatury spadają nawet do -80 stopni. To prawie 100 stopni niżej niż w dniu dzisiejszym odnotujemy w Lublinie. Dla zobrazowania tej olbrzymiej różnicy, przypomnijmy, że 100 stopni jest różnicą między temperaturą zamarzania, a wrzenia wody. Niesamowite.

Antarktyda jest właściwie nie zamieszała przez ludzi, lecz pamiętajmy o naukowcach, którzy spędzają cały rok w stajach badawczych. Obecnie na Antarktydzie znajduje się 40 czynnych stacji badawczych, w których mieszkają ludzie. Z danych, jakie znaleźliśmy w sieci wynika, że w 40 stacjach, w okresie zimowych (czyli u nas letnim) przebywa łącznie ponad 1000 badaczy. Najciekawszym jest, że ludzie przebywający w tych ekstremalnie ciężkich warunkach z utęsknieniem oczekują na… zawieje śnieżne. Te zdarzają się na Antarktydzie dość rzadko, lecz zawsze niosą ze sobą ocieplenie.

Ocieplenie jest tutaj zwrotem umownym, gdyż mówimy o wzroście temperatury o -30 stopni Celsjusza. Tak, tak, to temperatura, przy której w Polsce nie odpalają auta napędzane olejem napędowym. Oczywiście traktujemy to w kategorii żartu, lecz ludziom, którzy przez kilka nadchodzących miesięcy muszą zmagać się z tymi nieziemskimi mrozami, do śmiechu na pewno nie jest. Warto dodać, że na Antarktydzie znajduje się również 12 naukowców z Polski. Nie zazdrościmy.-Reklama-