W poniedziałek na Lubelszczyźnie możliwe burze

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Dzisiaj wpływ na pogodę w kraju ma płytka zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad Skandynawii. Z zachodu na wschód Polski przemieszcza się układ frontów atmosferycznych. Pierwszy to ciepły wycinek niżu, drugi to front chłodny. Przed frontem chłodnym prognozuje się pewną niestabilność, która może przyczynić się do rozwoju burz. Za frontem na przeważający obszar RP napłynie nieco chłodniejsze powietrze znad Morza Północnego. Jedynie południowe krańce pozostawać będą w cieplejszej masie powietrza. Strefę tą rozdzielać ma quasi-stacjonarny front atmosferyczny.

MAPA Z PROGNOZĄ:

-Reklama-

OPIS  SYTUACJI:

Obecnie znaczna część kraju znajduje się w ciepłym wycinku niżu. Masa zalegająca w tej strefie jest nieco cieplejsza. W ciągu dnia z zachodu na wschód Polski przesuwać będzie się pas nieznacznie podwyższonej niestabilności powietrza. W pewnej odległości za frontem ciepłym porusza się na wschód front chłodny. Wypiera on cieplejsze powietrze i zastępuje chłodniejszym. Modele numeryczne prognozują energię (SBCAPE) na poziomie 300 J/kg – 800 J/kg. Burze, jeśli w ogóle powstaną nie będą groźne. Będą to w szczególności pojedyncze komórki burzowe. Ze względu na słabe warunki kinematyczne <10 m/s i mały przepływ nie będą łączyć się w bardziej zorganizowane struktury. Czas ich trwania będzie też w znacznym stopniu ograniczony.

Burze w regionie możliwe są popołudniu. Jednak istnieją duże szanse, że nie powstaną z powodu obecności zachmurzenia warstwowego, skutecznie blokującego dopływ promieni słonecznych. Podczas przechodzenia ośrodków burzowych, jeśli uformują się, może nieco silniej popadać, niewykluczony jest także  wiatr do 70 km/h. Grad maksymalnie do 1 cm.

Zaczną one zanikać wieczorem.

-Reklama-