Pogoda. Potężna wichura w Europie. Silny wiatr uderzy również w Polskę

Nie minął tydzień od ostatniej wichury, która uderzyła w Europę, a znów będziemy mieli do czynienia z silnym wiatrem i dynamiczną pogodą. Ostatnie dni sierpnia przyniosą cyrkulację strefową w pogodzie nad Europą. Oznacza to, że z zachodu i północnego zachodu w kontynent uderzały będą kolejne ośrodki niskiego ciśnienia. Jeden z niżów barycznych przyniesie w najbliższych dniach silną wichurę w Europie i Polsce.

wichura na zachodzie

Wichura uderzy w Europę

Na powyższej mapie rozkładu wiatru widać jak silna depresja zbliża się we wtorek do Wysp Brytyjskich. Na tym etapie ciśnienie w centrum niżu spaść może do poziomu 990 hPa. Po południowej stronie niżu powstanie duży gradient ciśnienia i to właśnie na tym gradiencie dojdzie do silnego wiatru. Wichura uderzy w Wyspy Brytyjskie już we wtorkowy poranek, by w drugiej części dnia na południu Anglii oraz w Walii wiatr wiał z prędkością przekraczającą 110 km/h. To bardzo silne porywy wiatru mogące niszczyć drzewa i budynki.

silny wiatr

Już w środę silna wichura przesunie się znad Wysp Brytyjskich wgłąb kontynentu. Silnie wiać zacznie na północy Francji, a także w Holandii i Belgii. Z każdą godziną wichura sunęła będzie na wschód, by w środę w południe dotrzeć nad Niemcy. Siła wiatru w regionie dochodzić może do 95 km/h. To nadal jest wiatr, który może czynić znaczne szkody w drzewostanie, a także uszkadzać budynki. W środę siła wiatru wzrastać zacznie również w Polsce zachodniej i centralnej.

Silny wiatr również nad Polską

silny wiatr w Polsce
wichura czwartek
silny wiatr w polsce

Powyższe mapy obrazują przebieg wichury nad Polską. Pierwsza grafika pokazuje stan na północ UTC w nocy z środy na czwartek. Kolejne mapy to 7 rano, 13 oraz 19 w czwartek 27 sierpnia. Widać doskonale, że mocno powieje w pasie od pomorza zachodniego, przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Ziemię Świętokrzyską, Mazowsze, Lubelszczyźnie oraz w pasie na południe od wymienionych regionów. W czwartek wieczorem wiatr powoli zacznie odsuwać się na wschód, a od zachodu pogoda zacznie się uspokajać. O zbliżającej się do Polski wichurze więcej poczytać możecie w tym wpisie.