Potężne burze na zachodzie Europy. Grzmi również w Polsce

Sprawdzają się prognozy o bardzo burzowej pogodzie na zachód od naszego kraju. Prognozy burzowe na niedzielę mówiły jasno, że na terenie zachodnich Niemiec, a także w krajach Beneluksu dojdzie do rozwoju bardzo silnych burz.

burze

Na powyższym skanie z detekcji wyładowań widać, że od Morza Północnego, po zachodnie Niemcy rozciąga się bardzo silny, dobrze zorganizowany układ burzowy w formie MCS. Niewykluczone, że w układ wielokomórkowy wbudowane są superkomórki burzowe. W przypadku ich występowania na drodze przechodzenia układu spodziewać się możemy opadów dużego gradu, a także bardzo silnych podmuchów wiatru.

Silny wiatr na czele tego układu burzowego jest niemal pewny. Najsilniejsze porywy wiatru w nocy pojawią się na terenie Belgii, a także na terenie zachodnich Niemiec. Burza ta jest bardzo aktywna elektrycznie. Na jej czele pada tysiące wyładowań doziemnych. Najbliższe godziny będą bardzo efektowne, ale i groźne w Belgii, Danii, a także na północnym zachodzie Niemiec.

Grzmi również nad Polską. Dość silna burza przechodziła jeszcze niedawno w okolicach Krakowa. Obecnie zjawiska burzowe w Polsce lekko straciły na intensywności, jednak zgodnie z nocną prognozą pogody, w nocy niewykluczone są w Polsce kolejne burze. Przypomnijmy, że najbliższe dwie doby będą bardzo burzowe na terenie Polski. Szczegóły podamy oczywiście po aktualizacji modeli numerycznych, jutro z samego rana.