28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Powrót lata do Polski. Sprawdź kiedy zrobi się gorąco w Polsce

Ostatnie dni w pogodzie nad Polską nie rozpieszczają. Dostajemy od Was wiele wiadomości z zapytaniami, czy to już jesień, czy może do Polski wrócą jeszcze wysokie temperatury. Upału w Polsce nie obiecujemy, jednak niedługo zrobi się znów gorąco. Na krótko, ale jednak.

Kiedy zrobi się gorąco w Polsce?

Wszystko to za sprawą potężnego wyżu, który rozbuduje się nad Europą skutecznie blokując strefową cyrkulację powietrza w wielu regionach. Jeszcze w piątek 11 września widać, że nad Polską zalegać będą chłodne masy powietrza z północy. Jednak już od soboty od południa do kraju wpłynie gorące powietrze, które przyniesie wysokie temperatury. W weekend nie będzie upałów w Polsce, ale zabraknie naprawdę niewiele.

temperatury w piątek
temperatury poniedziałek

Druga mapa obrazuje napływ gorących mas powietrza do Europy na poniedziałek 14 września. W związku z tym przyszły tydzień w Polsce zapowiada się naprawdę gorąco. Poczynając od poniedziałku, każdy kolejny dzień to wyższe temperatury w kraju. Przykładowo w czwartek 17 września modele prognozują, ze w kraju może pojawić się upał. O upale możemy mówić dlatego, że prognozy mówią o nawet 30 stopniach Celsjusza w cieniu.

upał w Polsce

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że temperatury odczuwalne we wrześniu są znacznie niższe niż np. w lipcu, jednak napływające do nas od weekendu gorące masy powietrza zapewnią uczucie gorąca, nawet pomimo połowy września w kalendarzu.

Do kiedy będzie gorąco we wrześniu w Polsce?

Do kiedy potrwają gorące dni w Polsce? Model GFS dostępny tutaj prognozuje, że gorąco będzie do przyszłego piątku. Wtedy to układ wysokiego ciśnienia wycofa się na wschód odblokowując strefową cyrkulację powietrza. Od przyszłego piątku zrobi się chłodniej. Jednak to za odległe prognozy pogody, by z czystym sumieniem stwierdzić, że wysokie temperatury jeszcze do Polski nie wrócą w ostatniej dekadzie września. Przypominamy, że aktualne temperatury w Polsce sprawdzać możecie na tej stronie.

Takie prognozy długoterminowe z pewnością cieszą grzybiarzy. Obfite opady deszczu w wielu miejscach kraju przyniosły prawdziwy wysyp grzybów. Nadchodzące, gorące dni mogą jeszcze sytuację poprawić. Warunkiem do tego koniecznym jest, by po kilku gorących dniach w Polsce powróciły opady deszczu. Prognozy wskazują, że tego doczekamy się już pod koniec przyszłego tygodnia.