Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na 16 dni dla Polski: Nadejdzie duże ochłodzenie, wkrótce może spaść śniegOd kilkunastu dni znajdujemy się w południowym strumieniu powietrza. Jest to zasługa specyficznego ulokowania poszczególnych ośrodków barycznych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. W rejonie Wysp Brytyjskich ulokowane jest centrum stopniowo wypełniającego się i starego układu niżowego, natomiast w głębi Rosji znajduje się silny wyż baryczny. My jesteśmy pomiędzy tymi dwoma głównymi centrami sterowania pogody, co zapewnia nam napływ powietrza z południa bardzo ciepłego powietrza zwrotnikowego.

Pogoda dla miast tu

Analiza synoptyczna IMGW-PIB z dnia 11.11.2018 r. godzina 00 UTC

Kierunek napływu mas powietrza dla miasta Warszawa poniżej

Wyż nie zapewnia nam słonecznej aury w całym kraju. Doskonale obrazuje to zdjęcie satelitarne w świetle widzialny, które obrazuje m.in mgły i niskie chmury Stratus nad Polską. Wolna od chmur jest tylko południowa i wschodnia połowa RP. Można uznać, że jest to forma zgniłego wyżu. Nad zachodnią częścią RP znajdują się natomiast chmury związane z niżem znad północnego Atlantyku.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 11.11.2018 r.

Chwilowa odbudowa strefowej cyrkulacji

We wtorek przez Polskę przewędruje na wschód front atmosferyczny, za którym w chłodnym powietrzu rozbudowywać zacznie się mobilny układ wysokiego ciśnienia.

Spodziewana sytuacja synoptyczna we wtorek nad Europą według ICON

Tuż za frontem w chłodnym powietrzu powstanie mobilny układ wyżowy

Wtorkowy front na mapach opadów, najpóźniej dotrze on do dzielnic wschodnich

Dominacja wyżów w nadchodzącym tygodniu

Wyraźny wpływ wyżów na pogodę można dostrzec od wiosny, jednak nie koniec ich również jesienią. Nad Skandynawią w drugiej połowie najbliższego tygodnia powstanie następny wyż. Widać dopiero, że w okolicach 18-19 listopada ze wschodu Starego Kontynentu docierać zaczną coraz chłodniejsze masy powietrza. Temperatura wyraźnie się obniży. Po 20 listopada istnieją szanse na opady śniegu w Polsce.

Prognoza wiązek temperatury na 2 m.n.p.g ukazująca wyraźny trend z ochłodzeniem po 20 listopada

Należy mieć na uwadze, że obecność wyżu w najbliższych dniach nie zapewni wszędzie słonecznej aury. Nie zabraknie niskich chmur Stratus, mgieł, jak i też istotnie nasilonego zanieczyszczenia powietrza.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TU

POŁOŻENIE OPADÓW, CHMUR TUTAJ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz