Prognoza pogody na noc z soboty na niedzielę. Ciepła noc w Polsce. Coraz silniejszy wiatr. Front chłodny. Opady deszczu i możliwe burze

Sobota mijała pod znakiem nasilającego się wiatru w całej Polsce. A to dopiero preludium do tego co czeka nas w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wiatr będzie coraz silniejszy, a modele utrzymują prognozy mówiące o silnej wichurze na południu kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Zanim jednak nadejdzie niedziela czeka nas ciepła noc. W całym kraju temperatury dodatnie. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie. Tam w okolicach 1 stopnia powyżej zera. Na pozostałym obszarze kraju od 3-5 stopni powyżej zera.

Prognoza pogody na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Niestety odczucie ciepła psuł będzie silny wiatr. Już podczas nadchodzącej nocy w wielu regionach Polski wiało będzie z prędkością nawet 80 km/h. Wiatr wiejący z taką prędkością może już czynić szkody.

Dodatkowo nad Polską podczas nadchodzącej nocy przechodziły będą fronty atmosferyczne. Przynosiły one będą przelotne opady deszczu. Deszcz nie będzie jeszcze tak intensywny jak w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałkowy dzień, na kiedy to prognozy przewidują prawdziwe ulewy nad Polską.

Jak widać na powyższych mapach modelu SWISS HD, w pierwszej części nocy (obrazek górny) nad krajem przechodziły będą dwie strefy słabego deszczu. W drugiej części nocy i nad ranem deszczu nad Polską będzie zdecydowanie więcej.

Dodatkowo na północny możemy mieć do czynienia z konwekcją. Silne wypiętrzanie chmur kłębiastych w pionie doprowadzi do krótkotrwałych, lecz silnych opadów deszczu. Dodatkowo nie wyklucza się wystąpieniu burz na północny kraju.

Ryzyko wystąpienia burz nie jest wysokie, jednak istnieje. Polscy Łowcy Burz zdecydowali się na wydanie 15% prawdopodobieństwa przed ryzykiem powstania burz na północy Polski. Przypominamy, że możecie na bieżąco śledzić opady, siłę wiatru i występowanie burz nad Polską na poniższej stronie z radarami.