Prognoza pogody na weekend dla Polski. Doświadczymy zmiennej aury i złego oblicza jesieni

Pogodą w naszej części Starego Kontynentu kształtuje m.in wyż znad wschodniej Europy. Nie jest on jedynym ośrodkiem baryczny jaki wpływa na aurę w kraju. Nad Polską znajduje się strefa mało aktywnego frontu chłodnego, ułożonego południkowo, równolegle do przepływu mas powietrza w troposferze. W weekend stery nad pogodą przejmie wędrowny wyż znad zachodniej części kontynentu europejskiego.

Prognozę pogody dla miast, sprawdzisz tutaj

Sytuacja synoptyczna w dniu 2.11.2018 r. godzina 12 UTC

Płynie do nas bardzo ciepłe powietrze z południa

Rozkład pola ciśnienia na Starym Kontynencie powoduje, że z południa Europy płynie do nas bardzo ciepłe powietrze.

Trajektoria wsteczna mas obrazująca skąd do Warszawy napływało powietrze dnia 2 listopada o godzinie 00 UTC.

Weekend z opadami, ale i rozbudową wyżu

Już w nocy z piątku na sobotę nad południowo-zachodnią częścią Polski, ale także zachodnie rejony kraju zaczną pojawiać się opady atmosferyczne, które z biegiem czasu przemieszczać zaczną się w kierunku północno-wschodnim. Strefa opadów związana będzie z falą na froncie atmosferycznym.

Prognozowane natężenie i ulokowanie opadów w nocy z piątku na sobotę do godzin popołudniowych jutro, model UMPL 4 km, źródło ICM-UW, meteo.pl

Problemem będą też mgły w wilgotnym powietrzu

W nocy z piątku na sobotę dużym problemem w wilgotnym powietrzu okazać mogą się mgły, tworzące się zwłaszcza w pasie Polski wschodniej, ale także południowej i miejscami w centrum. Obszar możliwych mgieł ukazany jest na poniższych rycinach. Miejscami ograniczą one widoczność poniżej 500 m. Zachowajmy ostrożność na drogach.

Model UMPL 4 km, źródło ICM-UW, spodziewane ulokowanie mgieł i ich natężenie w nocy z piątku na sobotę oraz na godziny poranne 3.11.2018 r. dla obszaru Polski

Sobota

W tym dniu na przeważającym obszarze kraju prognozowane jest zachmurzenie niskie. Spodziewane są również opady atmosferyczne. Rozpogodzenie zacznie stopniowo następować pod koniec sobotniego dnia od północnego-zachodu. Miejscami w ciągu dnia utrzymywać mogą się również mgły. Szczególnie na wschodzie.

Zachmurzenie niskie prognozowane przez model UMPL 4 km na sobotę

Obszar opadów w sobotę według GFS w Polsce

Spodziewana temperatura powietrza w sobotę. Maksymalne wartości. Jak widać najcieplej ma być na wschodzie

Za frontem zacznie stopniowo rozbudowywać się wyż

W chłodnym powietrzu rozwinie się mobilny układ wysokiego ciśnienia, który następnie przesuwać się na wschód Europy. Wraz z jego dalszym oddalaniem się za naszą wschodnią granicę przepływ zmieniać zacznie się ponownie na południowy. Sprzyjać ma temu specyficzny rozkład pola ciśnienia na kontynencie europejskim.

Zgniły wyż

Jesienią i zimą wyż nie oznacza zawsze pogodnej aury. Tak najprawdopodobniej będzie także w niedzielę. Pomimo zmiany napływu ponownie na południowy. Spodziewane jest duże, miejscami całkowite zachmurzenie chmurami Stratus. Oczekiwane są również mgły. Zarówno w nocy z soboty na niedzielę, jak i też w ostatni dzień weekendu za dnia. W porze dziennej mgły podnosić zaczną się, przechodząc w formę chmur niskich typu Stratus.

Mgły oczekiwane są również w nocy z soboty na niedzielę. Szczególnie na południu, wschodzie, jak i też miejscami w centrum i na północy kraju

Obszar mgieł wyliczany przez model UMPL 4 km na noc z soboty na niedzielę dla Polski

Temperatura w niedzielę. Najcieplej na południu, najchłodniej na północy. Szczegóły na grafikach.

Na początku tygodnia w sporej części kraju czeka nas duże ocieplenie. Nie można jednak wykluczyć opadów deszczu. Mgły i niskie chmury również są prawdopodobne o czym będziemy Was informować w weekend.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ