Pogodą w naszej części Starego Kontynentu kształtuje m.in wyż znad wschodniej Europy. Nie jest on jedynym ośrodkiem baryczny jaki wpływa na aurę w kraju. Nad Polską znajduje się strefa mało aktywnego frontu chłodnego, ułożonego południkowo, równolegle do przepływu mas powietrza w troposferze. W weekend stery nad pogodą przejmie wędrowny wyż znad zachodniej części kontynentu europejskiego.
Prognozę pogody dla miast, sprawdzisz tutaj
Sytuacja synoptyczna w dniu 2.11.2018 r. godzina 12 UTC
Płynie do nas bardzo ciepłe powietrze z południa
Rozkład pola ciśnienia na Starym Kontynencie powoduje, że z południa Europy płynie do nas bardzo ciepłe powietrze.
Trajektoria wsteczna mas obrazująca skąd do Warszawy napływało powietrze dnia 2 listopada o godzinie 00 UTC.
Weekend z opadami, ale i rozbudową wyżu
Już w nocy z piątku na sobotę nad południowo-zachodnią częścią Polski, ale także zachodnie rejony kraju zaczną pojawiać się opady atmosferyczne, które z biegiem czasu przemieszczać zaczną się w kierunku północno-wschodnim. Strefa opadów związana będzie z falą na froncie atmosferycznym.
Prognozowane natężenie i ulokowanie opadów w nocy z piątku na sobotę do godzin popołudniowych jutro, model UMPL 4 km, źródło ICM-UW, meteo.pl
Problemem będą też mgły w wilgotnym powietrzu
W nocy z piątku na sobotę dużym problemem w wilgotnym powietrzu okazać mogą się mgły, tworzące się zwłaszcza w pasie Polski wschodniej, ale także południowej i miejscami w centrum. Obszar możliwych mgieł ukazany jest na poniższych rycinach. Miejscami ograniczą one widoczność poniżej 500 m. Zachowajmy ostrożność na drogach.
Model UMPL 4 km, źródło ICM-UW, spodziewane ulokowanie mgieł i ich natężenie w nocy z piątku na sobotę oraz na godziny poranne 3.11.2018 r. dla obszaru Polski
Sobota
W tym dniu na przeważającym obszarze kraju prognozowane jest zachmurzenie niskie. Spodziewane są również opady atmosferyczne. Rozpogodzenie zacznie stopniowo następować pod koniec sobotniego dnia od północnego-zachodu. Miejscami w ciągu dnia utrzymywać mogą się również mgły. Szczególnie na wschodzie.
Zachmurzenie niskie prognozowane przez model UMPL 4 km na sobotę
Obszar opadów w sobotę według GFS w Polsce
Spodziewana temperatura powietrza w sobotę. Maksymalne wartości. Jak widać najcieplej ma być na wschodzie
Za frontem zacznie stopniowo rozbudowywać się wyż
W chłodnym powietrzu rozwinie się mobilny układ wysokiego ciśnienia, który następnie przesuwać się na wschód Europy. Wraz z jego dalszym oddalaniem się za naszą wschodnią granicę przepływ zmieniać zacznie się ponownie na południowy. Sprzyjać ma temu specyficzny rozkład pola ciśnienia na kontynencie europejskim.
Zgniły wyż
Jesienią i zimą wyż nie oznacza zawsze pogodnej aury. Tak najprawdopodobniej będzie także w niedzielę. Pomimo zmiany napływu ponownie na południowy. Spodziewane jest duże, miejscami całkowite zachmurzenie chmurami Stratus. Oczekiwane są również mgły. Zarówno w nocy z soboty na niedzielę, jak i też w ostatni dzień weekendu za dnia. W porze dziennej mgły podnosić zaczną się, przechodząc w formę chmur niskich typu Stratus.
Mgły oczekiwane są również w nocy z soboty na niedzielę. Szczególnie na południu, wschodzie, jak i też miejscami w centrum i na północy kraju
Obszar mgieł wyliczany przez model UMPL 4 km na noc z soboty na niedzielę dla Polski
Temperatura w niedzielę. Najcieplej na południu, najchłodniej na północy. Szczegóły na grafikach.
Na początku tygodnia w sporej części kraju czeka nas duże ocieplenie. Nie można jednak wykluczyć opadów deszczu. Mgły i niskie chmury również są prawdopodobne o czym będziemy Was informować w weekend.
BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC