PROGNOZA pogody na Wielkanoc 2019 r. dla Polski. Na termometrach nawet 21°C, opady deszczu i burze

Coraz więcej wiadomo o sytuacji pogodowej, która ma panować podczas zbliżających się świąt. Wygląda na to, że najmniej korzystna aura panować ma zwłaszcza na wschodzie, ale niewykluczone, że także w centrum i południu. Będzie ciepło na nocne i poranne przymrozki nie mamy już co liczyć.

Od początku zeszłego tygodnia nad Skandynawią utrzymuje się antycyklonalna blokada strefowej cyrkulacji. Zalegający nad Skandynawią i obszarami przyległymi potężny wyż widoczny niemal w całym pionowym przekroju ściągał do nas arktyczne powietrze. Przy ziemi widoczny jest wyż, natomiast w środkowych i górnych warstwach troposfery zalega zatoka niskiego ciśnienia, co sprzyja długiemu utrzymywaniu się wyżu. Wczoraj za frontem napłynęło ze wschodu dużo cieplejsze powietrze, jeszcze kilka dni temu postępowała adwekcja z północy znad Skandynawii oraz Arktyki oraz z północnego wschodu znad obszarów rosyjskiej Karelii, gdzie zalega śnieg.

Poniżej widoczny kierunek napływu mas powietrza na poziomach 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla miasta Warszawa na dzień 17.04.2019 r. 12 UTC

Od czwartku wyż zacznie wyraźnie słabnąć, centrum jego zmieni położenie, ale my dalej pozostaniemy w obszarze podwyższonego ciśnienia niemal do końca tygodnia. Dopiero w niedzielę od północnego wschodu prognozowane jest wkroczenie niżu wraz z opadami, najprawdopodobniej w formie środkowo-troposferycznej kropli chłodu, jaka przyniesie opady deszczu, być może także burze, zwłaszcza w „Lany Poniedziałek”.

Opady deszczu spodziewane są już w niedzielę, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, ale także następnie w centrum. Dużo wskazuje, że deszczowy będzie w sporej części kraju też drugi dzień świąt. Opady mogą nie ominąć m.in Lubelszczyzny, Mazowsza oraz Warmii i Mazur, ale także Podkarpacia, jak i też Małopolski oraz Ziemi Świętokrzyskiej.

Zjawiska burzowe, jeśli się pojawią, nie powinny być groźne. Do omawianego okresu pozostało jeszcze trochę czasu, ale coraz więcej modeli wskazuje, że niekorzystna aura panować ma w sporej części Polski. Poniżej prognoza pogody od czwartku do poniedziałku.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB) najprawdopodobniej na wschodzie nie będzie jeszcze tego dnia padać, ale możliwy jest wzrost zachmurzenia.

Prognoza pogody na 21.04.2019 r. (IMGW-PIB). Niedziela już z opadami niemal w połowie kraju

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Obszar opadów na święta może jeszcze ulec zmianie zarówno natężenie, jak i też obszar. O wszystkim będziemy informować na łamach portalu.