Na przełomie października i listopada dokona się kluczowa przebudowa pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym, co skutkować będzie napływem bardzo ciepłych mas pochodzenia polarno-morskiego. Jest jednak sporo nie wiadomych, niewykluczone, że w niektórych regionach Polski mogą pojawić się opady atmosferyczne.
Napływ ciepłego powietrza może rozpocząć już w niedzielę po wschodniej stronie górnej zatoki niżowej, która ulokowana ma być na zachodzie Starego Kontynentu. Fala górna zanurkować może w rejon Morza Śródziemnego i północnej Afryki. Napływ z południa, południowego-wschodu wzmocnić może niż, który uformuje się w rejonie Hiszpanii i następnie przemieszczać ma się w kierunku północnym, częściowo północno-wschodnim.
Sytuacja synoptyczna według modelu ICON na weekend
Prognozowany napływ powietrza polarno-morskiego w ostatnich października na poziomie 850 hPa. Takie wartości są rzadko prognozowane
Prognozowana ekstremalna anomalia temperatury przez model GFS na poziomie 850 hPa. Widać, że może przekroczyć nawet 10°C względem okresu referencyjnego 1981 r. – 2010 r. Na okres od 27 października 2018 r.
Temperatura powietrza, spodziewane maksymalne wartości przez model GFS na dzień 1 listopada 2018 r.
Potężny wyż na wschodzie, zatoka na zachodzie Starego Kontynentu
W pierwszych dniach listopada Polska będzie najprawdopodobniej pod wpływem silnego i stabilnego wyżu barycznego, mocno rozbudowanego w pionie aż do 200 hPa. Zapewnić może to nam przyjemną złotą polską jesień. Klin wyżu znad wschodniej Europy przyczynić może się do wystąpienia bardzo przyjemnej aury jak na początek listopada z brakiem opadów. Napływ powietrza odbywać może się z południa, południowego-wschodu Starego Kontynentu na poszczególnych poziomach izobarycznych. Oczywiście do omawianego okresu pozostało stosunkowo dużo czasu, zatem korekty w prognozach mogą wystąpić. Nawet znaczące. Jak długo potrwają wysokie temperatury ciężko stwierdzić. Poszczególne wiązki modeli wskazują, że nawet do pierwszej dekady listopada.
Prognoza topografii barycznej dla poziomu 500 hPa na dzień 1.11.2018 r. Widoczny silny antycyklon na wschodzie Starego Kontynentu i górna zatoka niżowa na zachodzie Europy.
Ocieplenie jest pewne. Wskazują na to wszystkie wiązki modelu GFS. Można nawet dostrzec, że średnia wiązek do 10 listopada utrzymuje się powyżej okresu referencyjnego 1981 – 2010 r.
Przykładowe wiązki modelu GFS na okres 16 dni. Naturalne jest, że wraz ze wzrostem długości prognozy rozbieżności jest coraz więcej. Rycina dla miasta Lublin poziom 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu)
Spodziewana temperatura dla Krakowa na 2 m.n.p.g na okres 16 dni. Jak widać znacznie powyżej normy
BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC