Prognoza pogody na nadchodzący tydzień. Nadejdzie długo wyczekiwana zmiana aury

Początek tygodnia minie pod znakiem zmiennej aury. Jednak w drugiej części tygodnia do Polski zacznie wkraczać powietrze zwrotnikowe. Zrobi się gorąco, ale i także burzowo. W ciągu dnia będzie nawet ponad 30 °C, natomiast nocami nie powinno być chłodniej niż 20°C.

W poniedziałek temperatura na Lubelszczyźnie wyniesie od 20°C do 25°C. Niewykluczone są opady deszczu o marginalnym natężeniu. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego. We wtorek dalej pochmurno, ale bez opadów. Jednak możliwe są dłuższe chwile ze słońcem.

-Reklama-

W środę już coraz cieplej zaczną do nas płynąć coraz to cieplejsze masy powietrza z południowego-zachodu. W początkowej fazie polarnomorskie, potem zwrotnikowe. Temperatura wyniesie od 25°C do 28°C.  Nie prognozuje się wystąpienia opadów atmosferycznych. Czwartkowy dzień przyniesie najprawdopodobniej upalną aurę. Napływać ma do nas gorące zwrotnikowe powietrze po wschodniej stronie rozległej zatoki niżowej. Wpływ na aurę w naszej części kontynentu będzie mieć jeszcze wyż, mała zawartość wilgoci w pionowym profilu troposfery, obecność ruchów zstępujących ograniczać ma możliwość występowania opadów i burz. Stopniowo jednak do Polski zacznie nasuwać się zwiększona zawartość wilgoci. Najpierw nad południowo-zachodnie, zachodnie dzielnice RP bliżej nocy. Termometry wskażą od 30°C do 33°C.

Piątkowy dzień przyniesie najprawdopodobniej dalszą adwekcje zwrotnikowego powietrza. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od 30°C do 34°C. Na tę chwilę modele numeryczne nie prognozują wystąpienia opadów atmosferycznych.

Pierwszy dzień weekendu powinien być gorący. Temperatura przekraczać ma 30°C. Lokalnie będą mogły powstawać burze. Cała Polska zacznie dostawać się pod wpływ zatoki niżowej z rejonu Wysp Brytyjskich. Niedziela dalej ciepło, ale termometry pokażą maksymalnie 30°C – 31°C.  Nie można wykluczyć burz.

* Prognoza powyżej 3 dni ma wyłącznie charakter orientacyjny i może ulec zmianie

(fot. ilustracyjne.pixabay.com)

-Reklama-