Relacja na żywo z burz 12.07.2017 r.

Nad Polską pojawia się coraz to więcej burz. Formują się one głównie na przedfrontowej zbieżności wiatru.  Późnym wieczorem nad zachodnie dzielnice RP nasunie się front chłodny z aktywnym ośrodkiem niskiego ciśnienia. Przemieszczać będzie się dalej na wschód. Prognozowane jest także wkroczenie krótkiej fali górnej, z którą związane będzie silniejsze środowisko kinematyczne. W ciągu dnia nad Polska, ale w szczególności Lubelszczyzną powstało kilka komórek opadowym i burzowych. Jednak nie były one tak intensywne. Dużo groźniejsze burze są prognozowane na przedfrontowej zbieżności wiatru, jak i też na froncie chłodnym. Ośrodki burzowe na Lubelszczyźnie możliwe są po godzinie 23. Relacje będziemy prowadzić tak długo jak to możliwe.

22:55

Kończymy relacją na żywo. Możecie sytuację śledzić tutaj.

22:25

-Reklama-

Omawiana w poprzednim wpisie jedna z burz wygasła koło Zielonej Góry. Kolejna znajduje się na pograniczu niemiecko-polskim. Wkrótce może wkroczyć na Ziemię Lubuską. Pojedyncze wyładowania notowane są na Śląsku. Nad południową część województwa małopolskiego nasuwa się nieco aktywniejsza formacja burzowa.

na Ziemi Świętokrzyskiej liczne ośrodki konwekcyjne, ale są one za niskie do generowania wyładowań atmosferycznych.

21:35

Kolejna strefa burz zmierza znad Czech nad województwo śląskie. Już na obszarze tego województwa grzmi. Coraz silniejsza formacja burzowa nad woj, lubuskim (niewykluczone, że to superkomórka burzowa typu mini) zmierza nad Zieloną Górę.

 

21:20

Obecnie strefa opadów i burz związana z frontem chłodnym przesuwa się na wschód Polski. Dynamiczna aura panuje na Opolszczyźnie oraz Śląsku oraz Ziemi Lubuskiej. W kolejnych godzinach burz może być coraz to więcej.

Detekcja

 

 

 

20:00

Stopniowo burze zaczynają nasuwać się nad Śląsk. Wyładowania notowane są na pograniczu województwa śląskiego i opolskiego. W niedługim czasie burze mogą pojawić się na Ziemi Lubuskiej. Przy granicy z Polską, na przedfrontowej zbieżności wiatru powstają ośrodki burzowe. Burzowa aura panuje również na Dolnym Śląsku.  W kolejnych godzinach następować będzie intensyfikacja procesów o charakterze konwekcyjnym.

19:20

Obecnie aktywne burze przechodzą nad województwem opolskim, natomiast znad Czech na Dolny Śląsk nasuwają się kolejne ośrodki burzowe. Nie są one jednak tak groźne.

Szczególnej intensyfikacji konwekcji należy spodziewać się w momencie nasunięcia się krótkiej fali górnej, z którą związane będzie silniejsze środowisko ruchów wznoszących w przedniej części fali, jak i też wzmożony przepływ mas powietrza i silniejsze pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru. Mimo niewielkiej niestabilności późnej pory burze mogą przybrać charakter superkomórek burzowych, większych systemów burzowych. Głównie w formie liniowej. Mogą one powodować duże szkody. W szczególności wiatrowe. Warunki panujące w troposferze niewykluczone, że przyczynią się do zaistnienia 1-2 przypadków mezocyklonicznych trąb powietrznych. Jednak warto podkreślić, że ryzyko takiego zjawiska nie jest wysokie, a głównym zagrożeniem pozostawać będą silne porywy wiatru prostoliniowego.

Narastający poziomy gradient nad Polską może przyczynić się do występowania silniejszych porywów bez udziału konwekcji do 80 km/h. Szczególnie odczujemy go w czwartek na Lubelszczyźnie.  Podczas zjawisk konwekcyjnych prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h.

Obecne dane z detekcji wyładowań

Obraz radarowy, produkt CAPPI

 

Prognoza ruchów wznoszących i zstępujących na nadchodzące godziny. Prognoza pochodzi z modelu GFS

-Reklama-