W rozpoczynającym się tygodniu zima solidnie zaatakuje

  • 28 Dni temu

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym dochodzi do kluczowych zmian w polu ciśnienia oraz geopotencjału. Nad zachodnią częścią kontynentu europejskiego ( w rejonie Wysp Brytyjskich) wzrasta amplituda górnego klina geopotencjału, który przemieszcza się w okolice Skandynawii. Natomiast wyż z tamtego rejonu połączy się układem wysokiego ciśnienia znad północnej części Europy, tworząc charakterystyczną blokadę wyżową dla niżów atlantyckich, ściągając też do Polski arktyczny chłód.

Prognoza topografii barycznej dla poziomu 500 hPa na okres od 19.02.2018 r. do 23.02.2018 r.

Anomalia w polu geopotencjału wyrażona w dekametrach na wysokości około 5500 m n.p.g w okresie od 19.02.2018 r. do 27.02.2018 r.

-Reklama-

Spływ chłodu zacznie się od środy

Prognozy numeryczne wskazują, że już od środy coraz szerszym strumieniem do Polski zacznie napływać powietrze arktyczne z północy kontynentu europejskiego.

Prognoza temperatury powietrza na wysokości 850 hPa w okresie od 19.02.2018 r. do 28.02.2018 r.

Depresja liguryjska blisko Polski

Modele prognostyczne wskazują, że w okolicach weekendu blisko naszego kraju znajdzie się centrum niżu, który powstanie w rejonie włoskiej Genui. Na tę chwilę nie wiadomo, czy wschodnia połowa kraju znajdzie się w zasięgu opadów związanych z tym ośrodkiem niskiego ciśnienia. Jednak coraz więcej wskazuje, że we współpracy z wyżem rozciągającym się w pasie od Wysp Brytyjskich aż po Skandynawię i Rosję ściągnie główna falę arktycznego chłodu. Będzie to forma wału wysokiego ciśnienia, natomiast ulokowanie układu niżowego z cechami śródziemnomorskimi blisko naszej granicy wzmocni adwekcje arktycznego powietrza do Polski.

Prognoza zachmurzenia, opadów oraz ciśnienia i temperatury w okresie od niedzieli do poniedziałku. Dobrze widoczny jest silny wyż nad sporą częścią Europy. Rozwój niżu w rejonie Morza Liguryjskiego, który następnie może skierować się w kierunku Morza Czarnego. Trajektoria tego niżu może ulegać zmianie w kolejnych odsłonach modeli numerycznych ze względu na odległy termin.

Prognoza temperatury powietrza 850 hPa (1550 m n.p.g) w okresie od piątku do poniedziałku. Doskonale widać na poniższej animacji, że niż znad Morza Liguryjskiego może wzmocnić adwekcje lodowatego powietrza arktycznego podczas najbliższego weekendu z kierunku początkowo północnego, następnie północno-wschodniego.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST DOSTĘPNE SĄ TUTAJ

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.