Tęgi mróz uderzy w Polskę i region. Widać -20 stopni w prognozach. Przed nami bomba chłodu z północy?

Śnieżny niż za nami. Możemy na spokojnie, bez wielkich zasp i śniegu sypiącego się na głowę sprawdzić co słychać w temperaturach w Polsce do końca stycznia. Prognozy widzą mróz. Niektóre z modeli widzą naprawdę duże spadki temperatury. Sprawdźmy zatem jak to wygląda na najnowszych aktualizacjach modeli pogodowych.

Silny mróz w regionie na koniec stycznia. Przyczyna

Na wstępie sprawdźmy dlaczego scenariusz z silnymi spadkami temperatury na koniec stycznia jest coraz bardziej prawdopodobny. Każdy kto śledzi uważnie nasz portal wie, że wyż na północy lub wschodzie zima oznacza dla naszego regionu mróz.

Wyże przyniosą mróz w regionie
Wyże przyniosą mróz w regionie

Powyżej sytuacja baryczna na końcówkę stycznia 2023. Widać tu mocno zmieniony rozkład baryczny względem pierwszych dwóch dekad miesiąca. Na zachód od Europy widzimy potężny antycyklon. Ciśnienie jego centrum wyniesie ponad 1040 hPa. Wyż ten skutecznie odetnie Europę od zachodniej, atlantyckiej cyrkulacji powietrza przynoszącej napływ ciepła z zachodu. Na północnym wschodzie Europy w siłę rośnie kolejny wyż, który sprowadzał będzie do nas mróz z dalekiego wschodu. W końcówce stycznia wilgotne niże z cieplejszymi masami powietrza nie powinny docierać do Polski. Wszystko to przyczynia się do scenariusza, że pogoda na koniec stycznia przyniesie nam dość duże spadki temperatury w Polsce. Przeczytaj również: Antycyklon Beata zacznie wpływać na pogodę w Polsce

Silny mróz wraca do Europy

Zanim przejedziemy do prognoz dla Polski, spójrzmy co do końca stycznia widzą prognozy temperatury dla Europy. Czy zima na stałe wróci na kontynent?

Mróz daleko na wschodzie Europy
Mróz wycofany daleko na wschód

Powyżej prognoza temperatury na początek przyszłego tygodnia. Widać, że mróz nadal wycofany jest dość daleko na wschód. Owszem, ujemne temperatury możliwe są nocami w pasie od Rosji, przez Republiki Bałtyckie, przez Litwę po północ Polski. Jednak nie będzie to mróz całodobowy ani siarczysty. Potwierdzają to prognozy temperatury na poziomie 850 hPa używane przeze mnie do określania przepływu mas powietrza nad Europą. Spójrzmy na animację tych przepływów, a wyklaruje nam się scenariusz powrotu znacznie niższych temperatur na znacznym obszarze naszego kontynentu.

Mróz wraca do Europy

Na animacji widać doskonale jak na początku przyszłego tygodnia nad regionem zalegają ciepłe masy powietrza. W kolejnych dniach stycznia coraz śmielej w nasz region spływają masy z północy przynosząc coraz większe spadki temperatury, a w końcu i dwucyfrowy mróz na terenie również naszego kraju. Sprawdźmy teraz szczegóły odnośnie prognozy temperatury dla naszego kraju.

Rozbieżne prognozy temperatury dla Polski

To, że na koniec stycznia w Polsce i regionie zrobi się chłodniej jest niemal pewne. Jednak modele nadal mają dość spore rozbieżności pod kątem tego jak silny mróz jest przed nami. Poniżej dane z modelu GEM. Owszem, ma on tendencję do zaniżania temperatury. Jednak mróz wg. wyliczeń tego modelu miałbym być w kraju naprawdę tęgi.

Silne spadki temperatury w Polsce na koniec stycznia?
Tęgi mróz w Polsce na koniec stycznia?

Jeśli wyliczenia tego modelu sprawdzą się, to na koniec stycznia czeka nas mróz na poziomie -20 stopni w górach i poniżej -15 stopni na nizinach we wschodniej połowie kraju. Wiele globalnych czynników pogodowych (jak Sudden Stratospheric Warming) przemawia za takim właśnie, chłodnym scenariuszem na najbliższy okres w pogodzie. Oczywiście nie będę „męczył” Was naukowymi wywodami na temat SSW i jego wpływu na pogodę. Od tego mamy na portalu Arka (he he he). Ja tylko pokazuję Wam jak widzą to modele pogodowe na koniec stycznia. Podczas gdy model GEMS widzi mróz tęgi, modele GFS i ECMWF aż tak silnych spadków temperatury nie prognozują.

Mróz w kraju wg. modelu ECMWF
Mróz w kraju wg. modelu ECMWF

Europejski model ECMWF widzi co prawda silne spadki temperatury nocami, jednak powyższa prognoza dotyczy tylko jednej nocy, właściwie poranka 29 stycznia. W pozostałych dniach i nocach okresu o którym tu piszemy model owszem, widzi spadki temperatury w okolice -10 stopni, jednak model nie prognozuje, by mróz był bardzo silny w dłuższym okresie czasu. Podobnie widzi to amerykański model GFS. Wg. wyliczeń tego modelu mróz na koniec stycznia oczywiście pojawi się w regionie i będzie silniejszy niż podczas obecnych nocy. Jednak model ten również nie widzi tak silnych spadków temperatury jak GEMS. Pamiętajcie, że aktualną temperaturę nad Polską sprawdzać możecie zawsze na naszej stronie.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie