Silna burza superkomórkowa wystąpiła w rejonie Bielska Białej. Kolejne burze zbliżają się do Polski od Czech

W sobotę przeważający obszar Polski znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Ulokowani jesteśmy pomiędzy układem niskiego ciśnienia znad Włoch i płytkim, wypełniającym się niżem znad Morza Bałtyckiego. Od południowego-wschodu rano, wkroczył ciepły front atmosferyczny za którym napływa powietrze zwrotnikowe.

Zgodnie z prognozami nad Polską występują dziś burze. Szczególnie liczne i miejscami silne w pasie południowej części kraju.

Woda zalała wiele domów

Po przejściu dzisiejszych burz straż pożarna interweniowała ponad 20 razy. Przeważnie interwencje dotyczyły wypompowywania wody z zalanych posesji i domów.

Wysokie sumy opadów, wystąpiły zalania

W Opolu spadło ok. 50 litrów na metr kwadratowy zaledwie w godzinę – podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Gradobicie z południa Polski

https://www.instagram.com/p/BnMMQ_Flls2/?utm_source=ig_embed

Według danych radarowych największe natężenie burzy superkomórkowej wystąpiło miejscowości Meszna. Momentalnie drogi zamieniły się w rwące potoki, co spowodowało zalanie wielu domów.

Gradobicie w Szczyrku

https://www.instagram.com/p/BnMM5sKDtE1/?utm_source=ig_embed

Groźna superkomórka burzowa

Szczególnie liczne szkody przyniosła burza zawierająca mezocyklon w rejonie Bielska Białej. Od początku skany radarowe wskazywały na możliwość istnienia rotacji w tej burzy. Tak sytuacje opisał dyżurujący w IMGW dzisiaj sytuacje Mateusz Barczyk, mający podgląd na poszczególne i bardziej dokładne produkty radarowe.

01.09.2018 16:15:00

Opis: Znad Słowacji i Czech przez Cieszyn wkroczyła do stosunkowo silna burza. Jest dość mocno wypiętrzona – rdzeń odbiciowości 50 dBZ sięga 7,5 km – co oznacza, że burzu mogą towarzyszyć opady gradu do 2 cm. Dodatkowo obrazy radarowe wskazują na możliwość występowania rotacji w centrum burzy – nie można więc wykluczyć że burza ta jest superkomórkowa. Podobnie nad Wisłą, w rejonie Skoczowa powstała burza, dość mocno wypiętrzona i możliwością wystąpienia rotacji. Obie burze zdradzają wystąpienie sygnatury BWER – również i ona może mieć przynajmniej przejściowo fazę superkomórki, najprawdopodobniej burze te będą charakteryzować się nasilonym opadem. W ciągu najbliższych godziny dwóch można spodziewać się dość silnych burz z ulewami lokalnie do 20 mm, 25 mm, a w przypadku superkomórek również gradu do 2 cm średnicy. Niewykluczone porywy wiatru do około 75 km/h. Burze przemieszczają się na ogół na północ, te dwie wspomniane wcześniej kierują się na północny wschód.

 

01.09.2018 17:36:00

Opis: Wzdłuż Odry, od Kędzierzyna Koźla po Opole utworzył się burzowy szlak konwekcyjny. Obecność rzeki przyczyniła się do trwałego i intensywnego opadu deszczu. Średnie natężenie 10 minutowe sięgało 10-15 mm, a o godz. 17:20 opad 60-minutowy wyniósł aż 60 mm(dane ze stacji telemetrycznej). Tylko nieco lepiej jest w Beskidzie Śląskim, w powiatach cieszyńskim i bielskim godzinowe sumy opadu mogły sięgać 20-30 mm (dane szacunkowe). Opady na Opolszczyźnie (zwłaszcza te w Opolu) na szczęście słabną, natomiast wysokoopadowa superkomórka w rejonie Bielska jest nadal aktywna, wg danych radaru podwójnej polaryzacji burzy towarzyszy grad o średnicy sięgającej 2-2,5 cm. Na Podbeskidziu mogą się jeszcze pojawić opady rzędu 25 mm/h, na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku nie powinny już przekroczyć 20 mm/h – dodaje Mateusz Barczyk z IMGW-PIB.

 

Kolejne burze zbliżają się do Polski

Znad Czech, szczególnie nad Opolszczyznę nasuwa się struktura wielokomórkowa. Jej podstawowym zagrożeniem są ulewne opady deszczu, Burza ta niewykluczone, że zahaczy Dolny Śląsk, zwłaszcza jego wschodnią część i zachodni rejon Górnego Śląska. Burze w nocy powinny tracić na intensywności. Jednak znad Słowacji i Czech zmierzają kolejne burze, powinny jednak tracić szybko na intensywności elektrycznej, natomiast głównym zjawiskiem będą silniejszy opady deszczu, miejscami burze w południowej części kraju trwać mogą do rana.

Widoczny klaster burzowy na danych z detekcji wyładowań

 

Zobrazowanie radarowe z polskiej sieci teledetekcji radarowej POLRAD IMGW-PIB

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ