Silne burze blisko Polski. Pofalowany front atmosferyczny zmierza na wschód

  • 7 Dni temu

Analiza synoptyczna opracowana przez niemiecką służbę meteorologiczną ukazuje, że nasz kraj znajduje się pod wpływem rozległego obszaru niżowego znad zachodniej części Europy, w wyjątkowo ciepłej masie powietrza polarnomorskiego z południa kontynentu europejskiego. Jednak nad zachodnią część Polski zaczął nasuwać się front atmosferyczny z tendencją do rozwoju zaburzeń falowych.

Analiza synoptyczna DWD dzień 12.03.2018 r. godzina 12 UTC

Przed strefą pofalowanego frontu atmosferycznego, który zmierza na wschód Europy zalega dużo cieplejsze powietrze polarnomorskie, za granicą mas postępuje napływ nieco chłodniejszego powietrza polarnomorskiego. Zobrazowania radarowe z polskiej sieci radarowej POLRAD doskonale obrazują umiarkowane i miejscami intensywne opady deszczu związane z przemieszczającym się płytkim ośrodkiem niskiego ciśnienia wzdłuż strefy frontowej. Jutro omawiany niż będzie głównym układem barycznym prowadzącym na wschód Europy strefę pofalowanego frontu. W tylnej części niżu barycznego nad Skandynawię napłynie chłodne powietrze, które spowoduje rozwój mroźnego wyżu, który przyniesie ochłodzenie pod koniec bieżącego tygodnia w naszej części Starego Kontynentu.

-Reklama-

Zobrazowanie z polskiej sieci radarów meteorologicznych, obraz z radarów IMGW

Ciepła i niestabilna masa powietrza

Przed strefą pofalowanego frontu atmosferycznego zalega dużo cieplejsze powietrze polarnomorskie, jest ono także nieco bardziej zasobne w wilgoć. Wraz z napierającym od zachodu frontem doszło do rozwoju ośrodków burzowych. Zarówno w formie pojedynczych komórek burzowych, jak i też większych systemów konwekcyjnych w formie multikomórek.

Burzowo na Słowacji, Węgrzech i Rumunii oraz Austrii

Z detektorów wyładowań wynika, że burze pojawiły się dość blisko Polski, choć warto wspomnieć, że szczególnie aktywna elektrycznie formacja burzowa jak na marzec przemieszczała się na pograniczu Serbii, Węgier i Rumunii, generując aż 40 wyładowań na minutę, obecnie jest ona w stadium zanika nad zachodnią Rumunią.

Dane z detektorów blitzortung sprzed 2 godzin

Obraz z detekcji, godzina 19:50 w poniedziałek, z poniższej grafiki wynika, że grzmiało też w innych częściach Europy

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.