Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne burze szaleją nad Polską wschodnią. Pada grad, mocne uderzenia wiatru i nawalne opadyZgodnie z poranną prognozą burzową nad Polską wschodnią dochodzi do rozwoju burz. Niektóre z ośrodków burzowych są bardzo silne. Do czynienia mamy dziś zarówno z superkomórkami burzowymi, jak i układami wielokomórkowymi.

Bardzo aktywne burze przechodziły w okolicach godziny 14 na wschód i południowy wschód od Lublina. Burza superkomórkowa, którą obserwowaliśmy w plenerze niosła w powiecie świdnickim opady gradu.

https://www.facebook.com/fanipogody/photos/pb.1480449845528001.-2207520000../2601766556729652/?type=3&theater

Obecnie najsilniejszy układ burzowy przetacza się przez Podkarapcie. Układ wielokomórkowy z każdym skanem radarowym organizuje się w linię. Jeśli ten układ przekształci się w MCS z wbudowaną linią szkwału, wieczorem na wschodzie Podkarpacia może być naprawdę groźnie. Obecnie burza na Podkarpaciu przynoszą nawalne opady deszczu i silne porywy wiatru.

Burzowo jest także na wschodzie Mazowsza i na Podlasiu. Z ciekawością obserwujemy komórkę burzową, która obecnie znajduje się nad Siedlcami. Wiele wskazuje na to, że jest to izolowana superkomórka burzowa. Nieść ona może opady dużego gradu.

Dane radarowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, produkt CMAX

Groźne burze przechodzą również na południu Podlasia. Silne rdzenie opadowe pozwalają domyślać się, że w tamtych regionach również możliwe są opady większego gradu. Burze na wschodzie kraju rozwijać się mogą do wieczora. Również w pierwszej części nocy nie wykluczamy powstawania kolejnych burz nad Polską.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk