24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Silne burze w nocy nad Polską. Front atmosferyczny przyniesie zmianę pogody w nocy

Zgodnie z prognozami poniedziałek przyniósł nad Polską południową i wschodnią rozwój bardzo silnych burz. Przez kraj przechodziły zarówno superkomórki burzowe, jak i układy wielokomórkowe. Największym zagrożeniem ze strony burz były opady dużego gradu, nawalne opady deszczu a także punktowo niszczące uderzenia wiatru.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Niestety burze podczas nadchodzącej nocy nie odpuszczą mieszkańcom Polski wschodniej. Zwłaszcza w pierwszej części nocy burze mogą być jeszcze bardzo groźne. Burze powstają przed frontem atmosfertycznym, który od godzin porannych powoli sunie z zachodu na wschód Polski.

W nocy strefa frontowa rozciągała się będzie w centralnej i wschodniej Polsce. Po burzach przyjdzie czas na długotrwałe, wielkoskalowe opady deszczu, które trwały będą do wtorkowego poranka.

Nadchodząca noc będzie dużo chłodniejsza niż ostatnie. Jeszcze tylko na krańcach Polski południowo wschodniej zalegać będzie cieplejsza masa powietrza. Na Podkarpaciu w związku z tym do 16 stopni powyżej zera. I dalej na północ i zachód tym chłodniej. Centrum kraju to 13-14 stopni. Na zachodzie ledwie od 10 do 12 stopni powyżej zera.

Front atmosferyczny prócz burz i opadów deszczu przynosi również podwyższone wartości siły wiatru. Podczas przechodzenia strefy frontowej wiatr wiać moze z prędkością do 60 km/h. Oczywiście podczas przechodzenia burz przed frontem wiać może znacznie mocniej. W pierwszej części nocy do nawet 90 km/h.