Wiatr da się we znaki, pojawiać będą się opady i burze.
Polska we wtorek ma znajdować się jeszcze pod wpływem frontu atmosferycznego i układów niskiego ciśnienia, jakie od zachodu wkroczą nad nasz kraj, powodując zmienne zachmurzenie oraz opady deszczu. Jednak przeważnie o słabym i umiarkowanym natężeniu, szczególnie na zachodzie, północy i w centrum kraju. Docierać będą ciepłe o dużej zawartości wilgoci polarnomorskie masy powietrza, jakie spowodują formowanie się miejscami mgieł i zamgleń.
Sytuacja baryczna na 24.09.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Silny wiatr i burze w naszym regionie oraz zmiana pogody na jesienną w kolejnych dniach
Dziś prognozowane jest we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak na pozostałym obszarze umiarkowane i duże i miejscami przelotne opady deszczu. Natomiast na północnym zachodzie oraz w centrum możliwe również lokalne burze. Prognozowana wysokość opadów podczas burz w centrum do 10 mm. Jednak na północnym zachodzie do 15 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 19°C na krańcach zachodnich i nad morzem, około 22°C na zachodzie i krańcach południowych do 26°C na wschodzie. Jednak w rejonach podgórskich od 18°C do 20°C. Wiatr okaże się umiarkowany, porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, w rejonach podgórskich do 70 km/h, z przewagą kierunków południowych. Tylko wysoko w Sudetach porywy wiatru do 75 km/h, w Karpatach do 90-100 km/h. Natomiast podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.
Polecamy: Wichura uderzy w Polskę.
Prognoza sytuacji barycznej na 24 września 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
Groźne podmuchy z konwekcji i gradientu
Małe ryzyko wystąpienia dziś inicjacji lokalnych burz ma występować na północnym zachodzie kraju. Szczególnie w rejonie frontu atmosferycznego. Szczególnie także w centrum i na południu – głównie na krótkotrwałej l słabej linii zbieżności poprzedzającej front. Zjawiskom burzowym mogą towarzyszyć również opady do 10 – 15 mm. Aczkolwiek miejscami, zwłaszcza na północnym zachodzie. Wysokość opadów podczas trwania burzy mogą osiągać około 20 mm. Możliwość rozwoju burz jest niewielka – zasoby energii konwekcji są nieduże (kilkaset J/kg). Jednakże z uwagi na zwiększoną wilgotność w pionowym profilu atmosfery, dynamiczne wymuszenia w rejonie frontu i bliskość ośrodka niżu, nie można ich dziś całkowicie wykluczyć. Ponadto porywy wiatru w burzach mogą osiągać 55-65 km/h.
Podczas najbliższej nocy Polska powinna znajdować się w obszarze oddziaływania zatoki niżowej, która będzie związana z niżem znad Morza Północnego, z oddziałującym frontem atmosferycznym. Natomiast wschodnia część Polski ma znajdować się początkowo w suchej, kontynentalnej masie powietrza. Jednak od zachodu zacznie napływać chłodniejsza, wilgotniejsza polarno morska masa powietrza. Burze nie będą występować. Jednak jutro znów możliwe są na wschodzie, południowym wschodzie kraju, ale o tym już wkrótce.
Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, IMGW-PIB
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC