Od kilku dni informujemy, że w drugiej dekadzie listopada jest szansa na pierwsze większe opady śniegu. Pierwszy raz śnieg spadł poza obszarami w woj. świętokrzyskim. Stało się dziś w rejonie Sandomierza z chmur warstwowych stratus. W kolejnych dniach przybędzie regionów, gdzie spadnie pierwszy śnieg poza górami. Będziemy jednak musieli uważać na mgły marznące i osadzające szadź oraz potencjalne opady w formie mżawki z tendencją do marznięcia. Możliwe są też kolejne opady śniegu z chmur niskich.
Śnieg zaskoczy w listopadzie 2024 r.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 12 listopada 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Silnych śnieżyc nie powinniśmy spodziewać się w czasie drugiej dekady listopada 2024 r., ale to ostatni dzwonek na zmianę opon z letnich na zimowe, bo coraz niższa jest średnia dobowa temperatura powietrza. Początek listopada jest chłodny i temperatura do 10 listopada 2024 r. oscyluje w okolicach 1.5℃ poniżej normy z lat 1991-2020 r. W południowej części kraju temperatura jest niższa o nawet 2-3 stopnie od normy klimatycznej.
Polecamy: Śnieżyca nadciąga nad Polskę.
Prognozowane opady śniegu w rejonie woj. świętokrzyskiego, 13 listopada 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Śnieg w tych regionach
Potencjalne zabielenie krajobrazów stanie się więc wcześniej niż w latach ubiegłych, gdy to pierwsze opady śniegu poza górami na większym terytorium Polski występowały zazwyczaj w drugiej połowie listopada 2024 r.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 13 listopada 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Powiew zimy w regionie
Antycyklon, który od wielu, przynosi stabilną pogodę słabnie. Dominuje w nim aura charakterystyczna dla zgniłego wyżu. Zalegają niskie chmury stratus i stratocumulus. W nielicznych regionach pojawiają się rozpogodzenia. Najwięcej na południu kraju, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów górskich. Dodatkowo dochodzi do formowania się mgieł i zamgleń, także o charakterze marznącym i osadzających szadź.
Prognozowany potencjalny zasięg opadów śniegu na 14 listopada 2024 r. według modelu ARPEGE dla Polski
Akcenty zimowe i atak zimy nie wcześniej niż w 3 dekadzie listopada 2024 r.
W okolicach drugiej części tygodnia blisko Polski przechodzić będą fronty atmosferyczne i mogą wkroczyć słabe zatoki niżowe. Spowoduje to napływ nieco chłodniejszych przejściowo mas powietrza i wzrost wilgotności w troposferze, co finalnie przełoży się na prawdopodobieństwo opadów śniegu na większym terytorium niż dziś. Śnieg spadnie zwłaszcza w środę i czwartek we wschodniej i południowej części Polski. We wtorek popadać może na krańcach południowo wschodnich.
Prognozowany potencjalny obszar z możliwym zabieleniem krajobrazów w okresie od 11.11.2024 r. do 15.11.2024 r. według modelu ARPEGE dla Polski
Wygląda więc na to, że w wielu regionach naszego kraju okażą się to pierwsze w tym sezonie jesiennym opady śniegu. Zazwyczaj pierwszy śnieg długo nie poleży i szybko stopnieje poza górami. Zasięg i akumulacja pokrywy śnieżnej nie okaże się duża. Dużo jednak będzie od rozkładu temperatury w dolnej troposferze, szczególnie na wysokościach izobarycznych 925 hPa i 850 hPa. Istnieje nawet ryzyko opadów marznącej mżawki, która będzie powodować gołoledź.
Będzie to tylko krótki epizod zimowy, jednak jeszcze bez szans na trwałą zimę. W kontakcie z ciepłym dodatkowo gruntem tendencja do topnienia świeżej pokrywy śnieżnej będzie wyraźna. Na większe opady śniegu poczekamy zgodnie z naszymi zapowiedziami do trzeciej dekady miesiąca. Niewykluczone, że wystąpi wówczas okresami całodobowa zima termiczna i będą silne ataki zimy. Szczególnie przy podejściu potencjalnych niżów o rodowodzie genueńskim. Musimy jednak poczekać na stabilniejsze prognozy numeryczne.
Przez moment cieplej zrobi się najprawdopodobniej w okolicach najbliższego weekendu, gdy to temperatura w wielu regionach przekroczy nawet 10-12℃. Wiele wskazuje, że w trzeciej dekadzie 2024 r. listopada wzrośnie ryzyko większych opadów śniegu, powodując nawet poważne utrudnienia komunikacyjne. My już dawno zmieniliśmy opony w samochodach na zimowe, bo średnia dobowa temperatura nie jest odpowiednia do poruszania się na oponach letnich z uwagi na inną mieszankę.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC