Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Tajfun Hagibis sieje spustoszenie w Japonii. Powodzie, burze. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Tajfun Hagibis w Japonię uderzył w nocy z soboty na niedzielę czasu lokalnego czasu w Japonii.

Tajfun Hagibis dość szybko nad lądem tracił swą silę wiatrową. Uderzył w Japonię jako tajfun kategorii 2, szybko jego moc spadła do kategorii 1. Jednak to nie tylko wiatr okazał się wielkim zagrożeniem dla mieszkańców Japonii.

Prócz wiatru, który początkowo sięgał nawet 180-200 km/h wiele problemów Japończykom przyniosły ulewne opady deszczu. Hagibis był przyczyną wielu powodzi w Japonii. W wielu miejscach spadło 400-500 litrów wody na metr kwadratowy. Są to ilości tak wielkie, że zawsze wiążą się z powodziami i osuwaniem Ziemi na terenach górskich.

Z powodu wylania jednej z rzek doszło do zalania składów superszybkich pociągów Shinkansen. Straty liczone będą w setkach milionów euro.

Niestety, rośnie też bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Hagibis. W chwili, gdy piszemy artykuł, w niedzielę rano czasu polskiego, potwierdzona została śmierć 18 osób. Bilans ofiar śmiertelnych rósł będzie z każdą godziną, gdyż sytuacja w wielu regionach Japonii jest nadal dramatyczna.

Naukowcy już obecnie stwierdzili, że Hagibis niósł ze sobą najsilniejszy wiatr w Japonii od ponad 60 lat. W chwili obecnej Japończycy zaczynają liczyć straty. Te z pewnością będą bardzo duże.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk