22 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Temperatury polecą w dół. Przymrozki w Polsce w tym tygodniu

Trwa bardzo dynamiczny okres w pogodzie nad Polską. Przez kraj sunie dynamiczny niż GISELE, który przynosił załamanie aury na wschodzie i południu i centrum. Dziś najgorsza pogoda na zachodzie i północy kraju, jednak my w tym wpisie opowiemy o temperaturach, które mocno spadną. Czekają nas przymrozki w Polsce.

Niskie temperatury w Polsce

Na powyższej mapie temperatury na wysokości 850 hPa widać, że nad południową i południowo wschodnią część kraju spłynęło bardzo zimne powietrze. Temperatury na wysokości utrzymają się poniżej zera przez całą dobę, ale nas oczywiście interesują temperatury na wysokości 2 metrów (klatka pomiarowa) oraz przy gruncie. Mapy rozkładu temperatury na wysokościach umieszczamy, gdyż one idealnie odwzorowują rozkład mas powietrza na danym obszarze.

Na południu i południowym wschodzie Polski zrobiło się zimno. Aktywny niż powędrował na zachód i północ Polski, zachmurzenie ustąpiło, a temperatury na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, czy w Małopolsce poszybowały w dół. Jeszcze dzisiejsza doba nie przyniesie dużych spadków temperatur, ale już noc z czwartku na piątek może przynieść pierwsze przymrozki.

Przymrozki w Polsce

Powyższa mapa to uśredniona temperatura na wysokości 2 metrów. Widać na niej, że w piątek nad ranem w pasie od Lubelszczyzny, przez Ziemię Świętokrzyską po Śląsk zrobi się naprawdę zimno. Uśredniona temperatura spadnie do zaledwie 2-4 stopni. Oznacza to, ze lokalnie i przy gruncie przymrozki są pewne. Lokalnie z ujemną temperaturą możemy mieć do czynienia również na wysokości w 2 metrów. Przez wciąż wiejący wiatr temperatury odczuwalne mogą być jeszcze niższe. W dzień zrobi się cieplej. Tylko w górach i na obszarach podgórskim nawet w dzień niewykluczone są temperatury w okolicach zera.

Niskie temperatury

Analizując kolejne mapy temperatury widać, że niskie temperatury towarzyszyły będą nam również w weekend. Powyższa mapa pokazuje, że niskie temperatury występować będą w Polsce choćby w niedzielę. Nocami w całym kraju nie można wykluczyć przymrozków.