To nie koniec problemów pogodowych w Polsce. Nadchodzi niż z układem frontów atm.

Obecnie znajdujemy się w masie powietrza arktycznego, jaka napływa z dalekiej północy. Wkrótce jednak napłynie nieco cieplejsze powietrze polarno-morskie za frontem ciepłym z północnego-zachodu. Weekend zapowiada się z dominacją układu wysokiego ciśnienia i stopniową stabilizacją pogody. Na wschodzie zalegać ma chłodniejsze powietrze  znad Rosji, natomiast na zachodzie nieco cieplejsze.

Początek 2019 roku w pogodzie mija pod znakiem dynamicznej aury. Nie brakowało silnego wiatru, intensywnych opadów śniegu, zwłaszcza pochodzenia konwekcyjnego. Intensywny spływ chłodu spowodował również wystąpienie silnej konwekcji z miejscowymi burzami. Jeden z piorunów uderzył rano w samolot, o czym pisaliśmy tutaj.

Na północy kraju wystąpiła „cofka” spowodowana silnym północnym wiatrem, zwłaszcza pobliskie plaże na wybrzeżu znalazły się pod wodą.

W polskich górach orografia terenu zintensyfikowała opady pochodzenia konwekcyjnego, miejscami w Tatrach leży przeszło 1 metr śniegu. Poszczególne schroniska odcięte zostały od świata.

Już jutro od północnego-zachodu pojawi się nowy układ frontów, związany z niżem znad Skandynawii. Nieco osłabnie prędkość wiatru z kierunków północnych, nadal występować będą opady śniegu, przechodzące w weekend w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, później szczególnie w południowej części kraju śniegu. Nadal występować będą trudne warunki na drogach – dodaje synoptyk ICM Ryszard Klejnowski

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 4.01.2019 r.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.01.2019 r. godzina 12 UTC

Śnieżny piątek

Prognozowana strefa opadów na froncie ciepłym w dniu 4.01.2019 r. godzina 6 UTC


Opady przemieszczać mają się od północnego-zachodu na południowy-wschód Polski. Tuż za frontem ciepłym przejściowo nad cały obszar naszego kraju napływać będzie cieplejsze powietrze. Wyliczenia na dzień 4.01.2019 r. godzina 9 UTC
W tylnej części frontu znajdzie się cieplejsze powietrze, opady zaczną przechodzić w deszcz i deszcz ze śniegiem. Miejscami, zwłaszcza na północy i północnym-zachodzie Polski opady mogą być marznące, powodujące gołoledź. Prognoza na dzień 4.01.2019 r. godzina 12 UTC
Spodziewany obszar oddziaływania rozległej strefy opadów przez model GFS na dzień 4.01.2019 r. godzina 15 UTC

Prognozowany obszar opadów przez model GFS, 4 stycznia 2019 r. godzina 18 UTC.
Zasięg opadów na dzień 4.01.2019 r. godzina 21 UTC, model GFS
Prognozowany obszar opadów na dzień 5.01.2019 r. godzina 00 UTC
Obszar opadów w nocy z piątku na sobotę, model GFS, godzina 3 UTC

Zasięg opadów na dzień 5.01.2019 r. godzina 06 UTC

Opady w sobotę na godzinę 9 UTC

Prognozowany stan pogody przez IMGW w piątek




W sobotę odwilż w całej Polsce, ale tylko na chwilę

Powrót niskich temperatur, zwłaszcza w niedzielę. Noce mogą być ze znacznymi spadkami temperatury, mając na uwadze dominacje wału wysokiego ciśnienia i spływ zimnej masy powietrze, szczególnie na wschodzie Polski.

Początek tygodnia chłodny, ale z małą dawką opadów




Na zachodzie odwilż, na wschodzie ujemne temperatury, prognoza pogoda w Polsce we wtorek


Opady zaczną zanikać w drugiej części sobotniego dnia, najpóźniej na południu Polski.

W kolejnych dniach nowego miesiąca aurę zacznie kształtować wał wysokiego ciśnienia, ponownie powrócić może problem smogu w Polsce. Prędkość wiatru zmniejszy się, przejściowo we wtorek na zachodzie i częściowo w centrum może zaznaczyć się rozmywający w polu podwyższonego ciśnienia front okluzji z opadami.

Wiele wskazuje na to, że do połowy przyszłego miesiąca, zwłaszcza we wschodniej i południowej oraz centralnej części Polski utrzyma się zimowa aura. Co będzie potem, okaże się wkrótce. Spory wpływ na sytuacje pogodową może mieć Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne, o którym pisaliśmy tutaj.