16 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Trąba lądowa przeszła dziś nad Polską. Zdjęcia i film z Kowalewa Pomorskiego

Trąba lądowa to słabsza siostra tornada związanego z mezocyklonem. W odróżnieniu od najgroźniejszego rodzaju leja towarzyszącego burzy, trąba lądowa nie jest związana z superkomórką burzową. Jest to lej kondensacyjny utrzymujący się najczęściej nad powierzchnią ziemi, związany z komórką konwekcyjną lub słabą komórką burzową.

W Polsce trąby wodne i lądowe częściej występują na północy kraju. Związane to może być z częściej występującą w tych regionach konwekcją powstającą na skutek bliskości morza, którego wody są cieplejsze od przybrzeżnych gruntów. Jednak nie zawsze tak jest. Dzisiaj trąba lądowa wystąpiła w miejscowości Kowalewo Pomorskie, na Kujawach.

Trąba lądowa zeszła z komórki konwekcyjnej i dotknęła powierzchni ziemi. Działo to się około godziny 11 czasu polskiego. Zjawisko wg świadków trwało kilka minut. Poniżej film i zdjęcia trąby lądowej z Kowalewa Pomorskiego.

Trąba nie wyrządziła żadnych szkód. Jeśli dostaniemy od Was kolejne materiały, z pewnością będziemy się z Wami dzielić materiałami. Powyższe materiały pojawiły się i zostały przez nas udostępnione ze strony Polskich Łowców Burz.