Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Trąba wodna. Kiedy zobaczymy je nad Bałtykiem?Trąba wodna znana również jako waterspout lub wodne tornado jest to wir powietrza w kształcie leja łączący powierzchnię wody (morza) z chmurą kłębiastą. Trąby wodne są zjawiskiem bardzo częstym choćby w basenie Morza Śródziemnego. W najbliższych dniach możliwe, że zobaczymy je również nad Bałtykiem.

Trąby wodne powstają najczęściej w warunkach, gdy nad ciepłe rozgrzane wody napłynie chłodniejsza, niestabilna masa powietrza. W pierwszej fazie życia są prawie niezauważalne, ich oznaką są jedynie rozbryzgi wody na tafli morza. W kolejnym stadium waterspotu zasysa wodą morską, drobinki wody przyjmują postać wirującego leja, by w stadium dojrzałym trąba wodna wyglądała jak wodny wirujący lej łączący chmurę z taflą wody. Do takich sytuacji często dochodzi nad wodami Morza Śródziemnego, jednak w najbliższych dniach dojść do niej może również nad polskim morzem. Bałtyk w to lato osiąga bardzo wysokie temperatury dochodzące nawet do 25 stopni. W czwartek i piątek nad polskie wybrzeże dotrze chłodniejsza masa powietrza, w której formowały będą się komórki burzowe. Istnieje bardzo duża szansa na wysyp tych malowniczych zjawisk.

Jak wygląda pięknie rozwinięta trąba wodna? Oto film nagrany kilka dni temu na wybrzeżu Włoch, w miejscowości Isola di Pantelleria. Niesamowite zjawisko.

https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/2303266566563098/

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk