Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Upał na południu. Silne burze, a na północy jesień. Pogoda w Europie na 7 września 2020

Za oknami w miejscu mojego zamieszkania prawdziwa jesień, dlatego postanowiłem napisać co w pogodzie 7 września w Europie. Warto, ponieważ w wielu regionach Starego Kontynentu czeka nas piękna, letnia aura.

sytuacja baryczna nad Europą

Tak właśnie będzie na południu Europy, w związku z panowaniem na południu ośrodków wysokiego ciśnienia. Z każdą godziną jednak fronty atmosferyczne zbliżały będą się na południe, w wyniku czego dojdzie tam dziś do rozwoju silnych burz. Pod wpływ wyżu dostaje się również Europa Centralna, w tym zachód Polski, wynikiem czego będzie stopniowa poprawa pogody również w naszym kraju. Na północy kontynentu króluje głęboki niż, dlatego w Skandynawii i na Wyspach Brytyjskich dziś silny wiatr i sporo opadów deszczu.

Przegląd sytuacji pogodowej nad Europą rozpocznijmy od południowego zachodu, gdzie panowała będzie dziś istnie letnia aura. W Portugalii i na południu Hiszpanii termometry wskażą dziś nawet 35 stopni powyżej zera. Mieszkańcy regionu będą mieli do czynienia z upałem.

temperatury w Europie

Równie ciepło będzie dziś we Włoszech, czy Grecji gdzie słupki rtęci również przekroczą 30 kresek. Ciepło, ponad 25 stopni we Francji i na Ukrainie wschodniej. Zdecydowanie chłodniej w dalszym ciągu w Europie Centralnej, gdzie termometry tylko lokalnie przekroczą 20 kresek. Najchłodniej w Europie dziś w Norwegi. Będą tam regiony z temperaturami poniżej 10 stopni Celsjusza.

Na styku gorących mas powietrza na południu Europy i chłodniejszych mas z centrum i północy dojdzie dziś do rozwoju burz. W pasie od Rosji, przez Węgry po północ Włoch przebiega dziś strefa frontów atmosferycznych. Z tego powodu w wymienionych regionach dojdzie do rozwoju silnych zjawisk burzowych. Region północnych Włoch oraz południowa Francja to dziś podwyższone ostrzeżenia przed burzami.

Opady w Europie

W poniedziałek 7 września najmocniej na kontynencie pada w regionach oddziaływania frontów atmosferycznych. Pas ciągłych opadów deszczu rozciąga się od Białorusi, przez południową część Polski, Czechy, aż po Austrię i północ Włoch. Mocniej pada również na Wyspach Brytyjskich.