Upał powyżej 31-32°C pojawia się w prognozach pogody dla Polski. Wcześniej niskie temperatury i blisko przymrozków oraz okresowe ulewy i burze [POGODA]

Upał ma szanse pojawić się wyjątkowo późno w Polsce, bo dopiero w drugiej części miesiąca.

Zgodnie z prognozami silny upał występuje w południowo wschodniej części Europy, gdzie dziś temperatura na stacjach WMO przekraczała 35-37°C na wysokości pomiarowej 2 metrów. Dodatkowo nad Polską występowały liczne burze. Szczególnie w Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie. Były to zarówno klastry wielokomórkowe, jak i też gwałtowne superkomórki burzowe.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 16 godzin dla Polski

upał nieprędko w Polsce
Silne burze nad Polską, lecz bez pierwszego upału na stacjach IMGW-PIB

Zapowiadaliśmy w minionych dniach, że nad Polską nie będzie upału. Ten pojawia się od kilku dni na Bałkanach, gdzie mamy do czynienia z bardzo silną i pierwszą w tym roku falą upałów. My w tym czasie jesteśmy w znacznie chłodniejszych i wilgotniejszych masach powietrza. Wysokie temperatury zaczną pojawiać się częściej w drugiej części miesiąca, gdy to najpierw powrócą dni gorące, a potem jest szansa na pierwsze dni upalne na stacjach IMGW-PIB.

Temperatura powietrza zanotowana na obszarze Starego Kontynentu i obszarów przyległych, 10 czerwca 2024, 14:50 UTC

upał poza Polską
Upał poza Polską na początku 2 dekady czerwca 2024 r.

Najbliższe dni będą rozczarowywać pod względem temperatur w Polsce. Będzie maksymalnie na termometrach w okolicach 14-21°C. Noce będą wyjątkowo chłodne, szczególnie w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień oraz słabego wiatru, gdzie to będzie miejscami poniżej 5°C przy gruncie.

Prognozowana niska temperatura przy gruncie, 13 czerwca 2024 r. o poranku według modelu SWISS-HD dla Polski

zimne noce w kraju
Bardzo zimne noce z 12/13 czerwca 2024 r.

Upał wciąż nie wystąpił na stacjach IMGW-PIB w Polsce

2024 rok zaskakuje, bo oficjalnie na żadnej stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego nie odnotowano ani jednego dnia upalnego. Tylko nieliczne i prywatne stacje (PWS) odnotowały przekroczenie 30°C, ale w wielu sytuacjach są to pomiary błędne z uwagi na niepoprawne ulokowanie stacji, słabej jakości osłony radiacyjne, które nie chronią czujników w należyty sposób przed silnym promieniowaniem słonecznym, odbitym, rozproszonym, zwłaszcza w warunkach słabego wiatru.

Prognozowana temperatura powietrza na 11 czerwca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

chlodno w Polsce
Chłodno w kraju

Na początku drugiej dekady czerwca nad Starym Kontynentem rozciąga się rozległa strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, wzdłuż którego przemieszczają się zaburzenia falowe, które urastają do postaci płytkich ośrodków niskiego ciśnienia. Znacznie chłodniejsze masy powietrza oddziałują na pogodę w północnej, zachodniej i centralnej oraz częściowo środkowo-wschodniej. Natomiast gorące masy pochodzenia zwrotnikowego znajdują się w tym czasie na południu i południowym wschodzie Europy. My przez kilka najbliższych dni znajdziemy się w zasięgu chłodnych mas powietrza i pojawi się na dłużej w wielu regionach ujemna anomalia temperatury powietrza.

Polecamy: Pogoda na wtorek 11 czerwca 2024. Mniej opadów i burz w kraju

Prognozowana temperatura powietrza na 12 czerwca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zimno w Polsce
ZImno 12 czerwca 2024 r. i temperatura poniżej normy

Ujemna anomalia temperatury w Polsce

Najniższe temperatury będą notowane w okresie od 11.06.2024 r. do 13.06.2024 r. W zasięgu opadów i zachmurzenia niższego piętra na termometrach nie będzie więcej niż 13-18°C, a w rejonach przejaśnień i dłuższych rozpogodzeń odnotujemy nawet 18-23°C, co i tak jest przedziałem dość niskim, jak na drugą dekadę czerwca 2024 r. Noce będą wyjątkowo chłodne jak na czerwiec, co wynikać ma z oddziaływania chłodnych mas powietrza. Na wysokości 2 metrów odnotujemy od około 5-9°C. Przy gruncie temperatura wyniesie miejscami około 0-5°C. Szczególnie zimne noce wystąpią z 11/12 czerwca 2024 r. i 12/13 czerwca 2024 r. Głównie na północy, częściowo zachodzie oraz miejscami w centrum.

Upał pojawi się najprawdopodobniej pod koniec 2 dekady czerwca 2024 r. w Polsce

Prognozowana anomalia temperatury powietrzy na 13 czerwca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

ujemna anomalia temperatury w Polsce
Duża ujemna anomalia temperatury nie tylko w Polsce

Silne burze i upał jeszcze w czerwcu możliwe

Przez kilka najbliższych dni czeka nas powszechna ujemna dobowa anomalia temperatury powietrza. Okresami temperatura od wtorku do czwartku będzie niższa średnio o nawet 2-5°C od normy wieloletniej z lat 1991-2020 r., co negatywnie zaskoczy miłośników letniej pogody.

Wstępnie upał na 18 czerwca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

upał w kraju i silne burze
Upał w Polsce 18 czerwca 2024 r.

Zmiany cyrkulacji atmosferycznej spodziewamy się jeszcze w tym tygodniu. Prognozy numeryczne zakładają adwekcje znacznie cieplejszych mas powietrza w okolicach najbliższego weekendu. Na termometrach zobaczymy nawet 25-29°C. Pojawią się więc po dłuższej przerwie dni gorące. Dodatkowo w okolicach przełomu 2 i 3 dekady miesiąca w prognozach numerycznych widnieją szanse na dni upalne. Okresy chłodniejsze w czerwcu również się zdarzą, ale wygląda na to, że druga część miesiąca będzie okresami upalna i burzowa. Zjawiska burzowe będą stwarzać spore zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Prognozowana temperatura powietrza na 19 czerwca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Silny upał widnieje wstępnie w prognozach

Do 9 czerwca 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury względem lat 1991-2020 r. oscyluje w okolicach 0.9°C, uwzględniając okres ref. 1991-2020 r. W okresie od 11-13 czerwca 2024 r. temperatura w całym kraju będzie poniżej normy klimatycznej. Wpłynie to na redukcje dodatniej anomalii temperatury powietrza. Do 16 czerwca 2024 r. wyniesie około 0.15°C, względem lat 1991-2020 r. Do 19 czerwca 2024 r. wzrośnie około 1.2°C, co wynikać z prognozowanego silnego ocieplenia w drugiej połowie miesiąca. Finalnie czerwiec zapisze się jako ciepły i wilgotny.

Źródło: Fanipogody.pl, meteociel.fr, wxcharts.com, meteologix.com, IMGW-PIB, pivotalweather.com