Uwaga! Gorące powietrze blisko Polski. GFS prognozuje nawet 35 stopni i gwałtowne burze

Wielkimi krokami zbliża się duże ocieplenie. W przyszłym tygodniu na termometrach, zwłaszcza na zachodzie Polski będzie ponad 30 stopni. Nie ominą nas jednak lokalne, gwałtowne burze.

Dzisiaj od zachodu nasunie się płytka zatoka niżu znad Zatoki Botnickiej ze z frontem ciepłym, za którym napłynie cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego.

Odpowiedzialny za omawiany niż układ frontów zaznaczy się w piątek od północnego-zachodu, głównie wzrostem zachmurzenia i słabymi opadami deszczu na północy i zachodzie kraju, opady na południowym-wschodzie będą zanikać. Zwłaszcza w Karpatach możliwe są słabe burze. Natomiast w nocy i w sobotę strefa zachmurzenia i słabnących opadów, związana z frontem chłodnym przemieszczać się będzie do centrum, lokalne prawdopodobne są burze i opady przelotne.

W kolejnych dniach Polska znajdzie się pomiędzy rozległą bruzdą niskiego ciśnienia ulokowaną na zachód od kraju a wyżem na wschodzie. Taka konfiguracja w polu ciśnienia sprzyjać ma adwekcji coraz cieplejszego powietrza z południowego-wschodu, następnie południa. Lokalnie na strefach zbieżności wiatru tworzyć będą się punktowe burze.

Wiele wskazuje, że wysokie temperatury utrzymają się nawet do 1 dekady czerwca. Nie zabraknie jednak lokalnych burz.

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 5 czerwca 2019 r. 18 UTC

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)