UWAGA! Pogoda da się we znaki. Nadchodzą przymrozki do Polski

Dobiegający już końca maj nie rozpieszcza nas w pogodzie. Nie brakowało niskich temperatur oraz lokalne opadów śniegu. Dopiero w połowie miesiąca zrobiło się nieco cieplej.

Już zeszła noc była chłodna w wielu miejscach Polski, gdy za pofalowanym frontem chłodny spłynęło chłodne powietrze, nawet pochodzenia arktycznego.

Na zachodzie kraju ubiegłej nocy było przeważnie w okolicach 5 stopni. Miejscami nieco chłodniej, bo w Szczecinie nad ranem zanotowano raptem 3 stopnie, przy gruncie nieco mniej.

Wiele wskazuje, że na Kaszubach ubiegłej nocy punktowo pojawiły się przygruntowe przymrozki. Chłodna będzie też najbliższa noc.

Na szczęście nadchodząca noc będzie ostatnią tak chłodną w maju. Następnie zacznie robić się coraz cieplej. Ryzyko przymrozków przy gruncie będzie największe na Kaszubach, Pomorzu oraz Warmii i Mazurach oraz w województwie zachodniopomorskim. Niewykluczone są także w Wielkopolsce.

Na pozostałym obszarze Polski będzie maksymalnie 5-9 stopni, więc bardzo chłodno jak na koniec maja.

Niestety jest to zła wiadomość dla sadowników, ponieważ tak późne przymrozki w maju mogą przynieść spore szkody w uprawach.

Wiele wskazuje, że w pierwszych dniach czerwca zacznie postępować wyraźne ocieplenie. Powrócą też burze, które lokalnie mają być gwałtowne, zwłaszcza na początku przyszłego tygodnia.

O sytuacji pogodowej na początku nowego miesiąca napiszemy jeszcze dziś wieczorem.

Prognozowana temperatura na nadchodzącą noc na 2 metrach, punktowo będzie chłodniej niż przewiduje model

Prognoza pogody na nadchodzącą noc według IMGW-PIB, punktowo na południowym-wschodzie spadnie deszcz i przemieszczać będzie się nad woj. lubelskie. Najchłodniej ma być na północy kraju, gdzie wystąpią rozpogodzenia, osłabnie wiatr i postępować ma najdotkliwsza adwekcja powietrza arktycznego.