Dzisiejszej nocy spodziewane jest nadejście kilku podążających za sobą koronalnych wyrzutów masy CME. Uderzenie w Ziemię tych gęstych obłoków wysokoenergetycznych cząstek ze Słońca może spowodować powstanie zorze polarnej.

Ryzyko pojawienia się zorzy polarnej ocenia się na 75%. Takie wstępne informacje podała NOAA.

Należy mieć jednak na uwadze panujące warunki oświetleniowe w Europie. Praktycznie cała Skandynawia ma do czynienia już z białymi nocami, dlatego w tych szerokościach geograficznych to zjawisko nie będzie widoczne. Jeśli zorza będzie wystarczająco silna, to będą mogli ją zobaczyć mieszkańcy Europy Środowej.

Niestety dostrzeżenie zorzy polarnej utrudniał będzie bardzo jasny Księżyc i zalegające nad przeważającym obszarem Polski chmury. Największe szanse przy pogodnym niebie uchwycenia tego zjawiska mogą być przy fotografowaniu aparatem na długim czasie naświetlania w kierunku północnym poza obszarami miejskimi.

Dużo wskazuje, że najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej będą mieć mieszkańcy Kanady i Stanów Zjednoczonych. Z uwagi na położenie bieguna magnetycznego naszej planety.

Godziny spodziewanego natężenia burzy magnetycznej

17-20 CEST KP5 (G1)

20-23 CEST KP6 (G2)

23-02 CEST KP5 (G1)

Źródło informacji z głową w gwiazdach


(fot. ilustracyjne. pixabay.com)

Arkadiusz Wójtowicz

1 Komentarz

  • Regen
    Posted 16 maja 2019 13:58 0Likes

    Jak znam życie, to i tak przejdzie obok. Albo po drodze się rozmagnesuje. A przez chmury i tak nic nie będzie widać! Szkoda czasu.

    Żartowałem, to tak w klimacie tamtego wpisu o komentarzach.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.