Dzisiejszej nocy spodziewane jest nadejście kilku podążających za sobą koronalnych wyrzutów masy CME. Uderzenie w Ziemię tych gęstych obłoków wysokoenergetycznych cząstek ze Słońca może spowodować powstanie zorze polarnej.
Ryzyko pojawienia się zorzy polarnej ocenia się na 75%. Takie wstępne informacje podała NOAA.
Należy mieć jednak na uwadze panujące warunki oświetleniowe w Europie. Praktycznie cała Skandynawia ma do czynienia już z białymi nocami, dlatego w tych szerokościach geograficznych to zjawisko nie będzie widoczne. Jeśli zorza będzie wystarczająco silna, to będą mogli ją zobaczyć mieszkańcy Europy Środowej.
Niestety dostrzeżenie zorzy polarnej utrudniał będzie bardzo jasny Księżyc i zalegające nad przeważającym obszarem Polski chmury. Największe szanse przy pogodnym niebie uchwycenia tego zjawiska mogą być przy fotografowaniu aparatem na długim czasie naświetlania w kierunku północnym poza obszarami miejskimi.
Dużo wskazuje, że najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej będą mieć mieszkańcy Kanady i Stanów Zjednoczonych. Z uwagi na położenie bieguna magnetycznego naszej planety.
Godziny spodziewanego natężenia burzy magnetycznej
17-20 CEST KP5 (G1)
20-23 CEST KP6 (G2)
23-02 CEST KP5 (G1)
Źródło informacji z głową w gwiazdach
(fot. ilustracyjne. pixabay.com)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Jak znam życie, to i tak przejdzie obok. Albo po drodze się rozmagnesuje. A przez chmury i tak nic nie będzie widać! Szkoda czasu.
Żartowałem, to tak w klimacie tamtego wpisu o komentarzach.