We wtorek Pogoda w Polsce jest kształtowana przez silny wał wyżowy. Rozciąga się on w pasie od Europy Zachodniej po wschodnie rejony Starego Kontynentu. Dlatego też ze wschodu Europy szerokim strumieniem postępuje adwekcja ciepłych i znacznie suchszych, lecz stabilnych mas powietrza, przynosząc dominację bardzo pogodnych oraz słonecznych warunków pogodowych. Miejscami, przelotne opady deszczu ze zwiększonymi porcjami zachmurzenia prawdopodobne są jedynie wzdłuż samych krańców południowych kraju. Nie będzie warunków do wystąpienia burz.
Sytuacja baryczna na 17.09.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
We wtorek nie prognozuje się rozwoju burz nad Polską. Umacniający się i rozbudowujący się z biegiem godzin od północy antycyklon, cechujący się małą wilgotnością i obecnością silnie rozwiniętych warstw inwersyjnych będzie utrudniał tworzenie się głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zagrożenie powodziowe na rzekach występować ma, dodatkowo Wrocław szykuje się falę kulminacyjną na Odrze, która może spowodować szkody w okolicach czwartku/piątku.
Wał wyżowy przynosić będzie dziś przełom w przebiegu warunków atmosferycznych. Prognozowane jest na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie na południu, szczególnie rejony podgórskie i góry. Ponadto gdzieniegdzie tam duże i na tym obszarze spodziewane przelotne opady deszczu do 5 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 20°C do 25°C, natomiast na północnym wschodzie miejscami do 26-27°C, jednak w rejonach podgórskich chłodniej, bo od 17°C do 19°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Tylko w Sudetach porywy do 75 km/h, w Tatrach do 65 km/h.
Prognozowana temperatura powietrza dziś w drugiej części dnia według modelu ARPEGE dla Polski
Radykalna zmiana pogody i burze w środę
Noc z wtorku na środę zanosi się na ogół z zachmurzeniem małym. Jedynie na południu miejscami duże i początkowo na tym obszarze wystąpią słabe, przelotne opady deszczu. Dodatkowo nad ranem na Lubelszczyźnie również wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Na tym obszarze miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Jednak z uwagi na niską prędkość wiatru i procesy radiacyjne miejscami utworzą się silne zamglenia i mgły, które ograniczać będą widzialność poziomą do 200 m. Jednak w pasie dzielnic południowych miejscami do 100 m. W najchłodniejszej części nocy od 11°C do 16°C, lokalnie w centrum oraz w rejonach podgórskich od 8°C do 10°C. Wiatr będzie słaby, na wybrzeżu także umiarkowany, północno-wschodni i wschodni. Natomiast na południowym wschodzie także zmienny. Szczególnie wysoko w Sudetach porywy do 75 km/h, w Tatrach do 55 km/h.
Prognozuje się, że w nocy nie będzie burz nad Polską. Występować ma stabilne i na ogół suche środowisko wyżu skutecznie blokujące rozwój burz. Te zjawiska konwekcyjne mogą pojawić się w środę w wielu regionach.
Warunki atmosferyczne w Polsce będzie powodował rozległy wyż baryczny występujący od wschodu do zachodu Europy. Ze wschodu kontynentu napłynie powietrze polarne kontynentalne. Dlatego, powodując pogodną i słoneczną aurę, ale także miejscami opady i przelotne burze związane z górnym niżem, który wyrażony będzie w środkowej i górnej troposferze jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany przeważnie północno-wschodni.
Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, meteologix.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC