Od kilku dni na łamach portalu informujemy o możliwym wystąpieniu silnego załamanie pogody, który przyniesie stosunkowo niewielki, ale dość głęboki jak na początek jesieni niż baryczny. Omawiany układ niskiego ciśnienia przemieszcza się znad Oceanu Atlantyckiego, obecnie jest niewielkim zaburzeniem na głównym froncie polarnym. Wkrótce zacznie się wyraźnie pogłębiać, następnie wygeneruje swój własny system frontów atmosferycznych. Z prognoz numerycznych wynika, że pod jego wpływ zaczniemy dostawać się w nocy z niedzieli na poniedziałek, groźna aura utrzyma się przez cały poniedziałek.
Coraz więcej wiadomo o uderzeniu mezoskalowego układu niskiego, oczywiście prognozy niemal do samego końca przy tak dynamicznej sytuacji ulegać będą zmianom. Zarówno z położeniem omawianego niżu barycznego, jak i też głębokością jego.
Aktualizacja modelu GFS z 06 UTC wyraźnie osłabiły omawiany układ niskiego ciśnienia. Wynika jednak z prognoz, że silny układ niskiego ciśnienia pojawiły się nad Polską w pierwszych dniach jesieni. Pomału zaczyna startować aktualizacja modeli z godziny 12 UTC, wnieść może ona sporo nowych informacji. Oprócz tego amerykańskiego modelu, zaktualizuje się europejski ECMWF, jak i WRF oraz UMPL. Są to główne modele pogodowe, z których analizujemy dane.
Omawiany niż baryczny otrzymał już imię od niemieckiego wolnego instytutu w Berlinie. Jego nazwa to „FABIENNE”.
Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 22.09.2018 r. godzina 12 UTC, widoczny na zachód od Wysp Brytyjskich formujący się niż z wyraźnie rozwijającym się ciepłym wycinkiem niżu.
WIĘCEJ O SPODZIEWANEJ WICHURZE TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC