W naszym regionie Europy pogoda jest raczej spokojna. Jednak nie oznacza to, że wszędzie w Europie jest spokojnie. W poprzednich prognozach wspominam o niżach atlantyckich, które raz po raz docierają do północno zachodnich i północnych regionów kontynentu. Niże te wpływają na pogodę także u nas, lecz dziś skupimy się na wietrze. Wraz z jednym z niżów nad kontynent nadciągnie silna wichura. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się właśnie wiatrem.
Wichura na zachodzie. Czym będzie spowodowana?
Na zachodzie Europy wieje mocno już od weekendu. Podczas gdy w naszym regionie oraz na wschodzie i południu kontynentu jest wyżowo, na zachód docierają kolejne niże.

Mocno wiało na początku tygodnia w pasie od Wysp Brytyjskich po Islandię. Lokalnie wichura przynosiła wiatr nawet do 130 km/h. To już jednak historia. Rozpoczął się nowy tydzień, jednak sprzyjająca silnym wiatrom na zachodzie sytuacja synoptyczna nie uległa większym zmianom. W południowej i wschodniej Europie nadal królują wyże z ciśnieniem do 1040 hPa.

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną na przyszły weekend. Podczas gdy nad kontynentem Europejskim wciąż jest wyżowo, nad północny zachód Europy zbliży się bardzo głęboki cyklon atlantycki. Ciśnienie w jego centrum spadnie do zaledwie 940 hPa. Przypomnę, że nad kontynentem ciśnienie wynosić będzie lokalnie nawet 1040 hPa. Tak potężna różnica ciśnienia (kontrast baryczny) musi odbić się na pogodzie. Wichura w części Europy będzie w przyszły weekend naprawdę silna.
Mając tą wiedzę sprawdźmy gdzie i kiedy wiatr wiał będzie naprawdę mocno. W kolejnych akapitach zajmę się jeszcze wiatrem i pogodą w Europie. Na koniec wpisu przedstawię prognozę pogody dla naszego kraju.
Wichura w Europie. Gdzie i kiedy powieje najmocniej?
Tak jak wspominałem, w większości regionów Europy panuje wyżowa pogoda. Przekłada się to na dość spokojną aurę. Wiatru w Europie nie ma obecnie praktycznie wcale. Jednak spójrzmy na animację map z prognozami wiatru. Sprawdzimy gdzie w najbliższym czasie przemieści się potężna wichura.
Na początku animacji widzimy zanikającą, słabnącą strefę wiatru, która dotarł do Skandynawii. To pozostałość po bardzo silnym wietrze, jaki pojawił się w weekend choćby na Islandii, gdzie wiało z prędkością ponad 140 km/h. W połowie tygodnia mocno powieje na Kanale La Manche oraz na Morzu Śródziemnym. Będą to jednak lokalne strefy silniejszego wiatru związane z płytkimi niżami, a nie silna, rozległa wichura.

Bardzo niepokojąco wyglądają prognozy na końcówkę tygodnia. Jak wspominałem powyżej, do Europy zbliżać zacznie się bardzo głęboki niż atlantycki. W związku z potężną różnicą ciśnienia w obrębie niżu, ośrodek ten niósł będzie ze sobą bardzo silny wiatr. Wichura na zachód od Europy sięgać będzie 190 km/h. To jest już wiatr wiejący z huraganową wręcz siłą.
W piątek i w weekend wichura ta dotrze nad Islandię i północną część Wysp Brytyjskich. Wiatr nie będzie już tak potężny, choć nadal w prognozach wiatru widać porywy do 160-170 km/h. To nadal będzie zjawisko o niszczącej wręcz sile. Strach pomyśleć co wydarzyłoby się, gdyby tak silny wiatr uderzył bezpośrednio w kontynent.

Powyżej mapa z prognozą wiatru na początek marca. Widzimy, że sytuacja baryczna nie zmieni się szczególnie. Wciąż nad zdecydowaną częścią kontynentu królował będzie wyż. Po północnej stronie wyżu „ślizgały” będą się kolejne niże baryczne przynosząc złą pogodę w północno zachodniej i północnej Europie. Zobaczmy, czy niże będą wpływały również na pogodę w Polsce.
Czy silny wiatr dotrze do Polski?
Wiemy już, dlaczego i gdzie silna wichura pojawi się w Europie. Czas teraz na sprawdzenie jaka pogoda czeka nas w kraju w końcówce lutego oraz w pierwszych dniach marca. Wpis traktuje o wietrze, więc od wiatru zacznijmy.

Do końca lutego zdecydowanie bezwietrznie. Odczuwalne ruchy powietrza pojawią się w kraju w środku tygodnia, w związku z przemieszczaniem się przez kraj frontu atmosferycznego. Jednak z pewnością nie będzie to żadna, silna wichura. Siła wiatru w środę, czy w czwartek nie będzie przekraczać 50-60 km/h. Powyżej zamieściłem mapę z prognozą wiatru na 6 marca. Oddaje ona to co będzie działo się nad Polską w całej pierwszej dekadzie nowego miesiąca. Silne niże z północy zaczną wpływać również na pogodę w naszym regionie. Zrobi się bardziej wietrznie, nad Polską pojawiać zaczną się chmury i opady. Pogoda stanie się bardziej dynamiczna.
Plusem przemieszczania się niżów nad północą Europy jest napływ coraz cieplejszych mas powietrza w nasz region. Już ten tydzień będzie ciepły, a z początkiem marca w Polsce zrobi się iście wiosennie. Temperatury w pierwszych dniach nowego miesiąca sięgać mają nawet +18 stopni Celsjusza. Kto wie, może pierwsze dwudziestki pojawią się w Polsce już w pierwszych dniach marca. Co Wy na to? Jesteście za, czy przeciw? Zachęcam również do zapoznania się z prognozą pogody na 5 dni dla Polski. W tej prognozie dokładniej przyglądam się pogodzie w obecnym tygodniu i w przyszły weekend.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie