Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wtorek był dniem dla zwolenników teorii spiskowych. „Podejrzane słońca poboczne i smugi kondensacyjne pokryły polskie niebo”


Wtorkowe niebo w wielu miejscami Polski ubarwiały chmury piętra wysokiego, były to chmury Cirrus, jak i też Cirrostratus, miejscami pojawiły się chmury Cirrocumulus. Ten rodzaj zachmurzenia piętra wysokiego zbudowany jest głównie z kryształków lodu. Występowały również słońca poboczne, powstające na skutek załamania promieni słonecznych na kryształkach lodu.

Wyżowa pogoda, mała dynamika procesów i duża wilgotność w górnych warstwach troposfery sprzyjały dłuższemu utrzymywaniu się smug kondensacyjnych po samolotach pasażerskich.

Cóż od wielu osób można był wczoraj usłyszeć, że „trują nas z nieba chemicznymi smugami”. Zastanawiająca teoria spiskowa. Obserwatorom nieba zalecamy obserwować nieboskłon nie tylko przy wyżowej pogodzie, ale również przy bardziej dynamicznych sytuacjach. Niejednokrotnie warunki panujące w troposferze przyczyniają się, że smugi w ogóle nie pojawiają się.

Mechanizm powstawania smug kondensacyjnych

Chmura powstaje poprzez skroplenie pary wodnej utrzymującej się w powietrzu w stanie przechłodzonym na wysokości kilku kilometrów nad ziemią. Dzięki aerozolowi, jakim są spaliny, których drobiny stanowią jądra kondensacji, para wodna wytrąca się w postaci kropelek, po czym natychmiast zamarza.

Powietrze zawsze zawiera pewną ilość pary wodnej. Im wyższa jest temperatura powietrza, tym zawartość wody może być większa. Jeśli temperatura powietrza nasyconego wilgocią spada poniżej punktu rosy, powstaje nadmiar pary wodnej. Powietrze wtedy nie jest już w stanie jej „zmagazynować” i w efekcie tego nadmiar pary wodnej kondensuje jako krople wody lub kryształki lodu, które widoczne są w postaci mgły albo chmury. Do kondensacji pary potrzebna jest jednak obecność jąder kondensacji, czyli zawieszonych w powietrzu stałych lub ciekłych cząstek, na których mogłyby się tworzyć zaczątki kropel wody. W czystym środowisku pozbawionym tego typu materii zjawisko kondensacji nie może zajść. Występuje wówczas zjawisko przechłodzenia. Gdy tylko pojawia się aerozol, w tym przypadku spaliny samolotu, para wodna błyskawicznie skrapla się i natychmiast zamarza w postaci drobnych kryształków lodu, tworząc chmurę pierzastą. Zjawisko przechłodzenia pary wodnej w atmosferze jest możliwe, ponieważ na tak duże wysokości docierają tylko śladowe ilości pyłów

Nazwy chmur tworzonych przez samoloty

Zachmurzenie piętra wysokiego utworzone przez człowieka otrzymały nazwę Cirrus homogenitus, ale czasami tworzą się z nich Cirrocumulusy i Cirrostratusy. Zazwyczaj dodaje się także gatunek homomutatus.

Wczorajszy zachód słońca w okolicach Lublina