Po wysokich temperaturach nastąpi spływ arktycznego chłodu. Możliwa silna śnieżyca

  • 7 Dni temu

Z dużą uwagą obserwujemy prognozy wiodących modeli numerycznych na okres drugiej połowy tygodnia, a zwłaszcza weekendu, gdy do Polski może napłynąć wyjątkowo mroźne powietrze jak na marzec do Polski. Pewne jest jednak to, że tak zimno, jak na przełomie lutego i marca bieżącego roku nie będzie. Może pojawić się za to więcej opadów śniegu.

Po wyjątkowo ciepłym okresie w pogodzie, gdy na przeważającym obszarze Polski termometry pokazywały ponad 10°C nadchodzi duże ochłodzenie. Zmiana warunków pogodowych związana ma być z rozbudową potężnego wyżu rosyjsko-skandynawskiego, który ściągnie znad północno-wschodniej Europy powietrze arktyczne do Polski. Na dużym kontraście termicznym, w rejonie Morza Śródziemnego może rozwinąć się niż śródziemnomorski, którego trajektoria przebiegać ma w bliskim sąsiedztwie naszego kraju. Przypominamy jednak, że do weekendu pozostało jeszcze całkiem sporo czasu, co z pewnością utrudnia określenie z jak silnym i długim ochłodzeniem będziemy mieć do czynienia. Na bardziej szczegółowe prognozy przyjdzie nam poczekać do środy bądź czwartku, gdy do wyliczeń dojdą modele mezoskalowe ze znacznie większą rozdzielczością i ilością warstw.

Wypełniający się niż spowoduje rozwój mroźnego wyżu, niż środziemnomorski ze śnieżycą

Jutro nad Morzem Bałtyckim znajdzie się centrum stopniowo wypełniającego układu niskiego ciśnienia „YULIYA III”. W jego tylnej części spłynie chłodne powietrze, szczególnie nad Skandynawię. Adwekcja mroźnego powietrza spowoduje rozwój wyżu skandynawskiego. Szczególnie silny antycyklon będzie pod koniec tygodnia, gdy ciśnienie w jego centrum wyniesie aż 1040 hPa. Pod koniec tygodnia, w rejonie Morza Śródziemnomorskiego rozwinie się wydajny opadowo niż. Na ten moment ciężko określić jego możliwą trajektorie, chociaż poszczególne realizacje numeryczne wskazują, że może on przynieść silną śnieżycę w naszej części kontynentu europejskiego.

-Reklama-

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.03.2018 r. godzina 12 UTC

Prognoza topografii barycznej dla poziomu 500 hPa w okresie od 13.03.2018 r. do 18.03.2018 r. model GFS

Adwekcja szczególnie mroźnego powietrza rozpocznie się najprawdopodobniej w weekend, co doskonale obrazuje prognozowana temperatura powietrza na wysokości 850 hPa, model GFS i ECMWF

ECMWF

Prognoza wiązek, model GFS ENSEMBLE dla Lublina. Wynika z niej, że silne ochłodzenie pod koniec tygodnia jest nieuniknione.

Niepewny niż śródziemnomorski

Model globalny GFS sugeruje powstanie niżu śródziemnomorskiego, który miałby przynieść w naszej części Europy obfite opady śniegu. Czy tak będzie, okaże się w najbliższym czasie. Według tego amerykańskiego modelu prognostycznego wydajny opadowo niż genueński miałby przemieszczać się na peryferiach silnego układu wysokiego ciśnienia, ściągając do Polski we współpracy z wyżem arktyczny chłód oraz generując obfite opady śniegu. Warto jednak nadmienić, że takie scenariusze pogodowe z niżami śródziemnomorskimi nie zawsze u nas się sprawdzają. Czy tak będzie w tym przypadku, będziemy mogli dopiero powiedzieć bliżej środy bądź  czwartku.

Prognoza narastającej pokrywy śnieżnej

Całodobowy mróz od weekendu

Z prognoz modeli pogodowych wynika, że wyraźne ochłodzenie odczujemy na początku weekendu, niewykluczony jest całodobowy mróz. Na wschodzie nocami nawet poniżej -10°C.

Prognozowane wartości temperatury minimalnej przez model GFS

 

 

 

 

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.