Zaćmienie słońca 21 sierpnia 2017

Przed mieszkańcami niektórych regionów naszej planety jedna z najpiękniejszych i budzących grozę zjawisk na Ziemi. Całkowite zaćmienie słońca.

Zaćmienie słońca jest zjawiskiem zachodzącym wtedy, gdy księżyc znajdzie się pomiędzy słońcem a Ziemią. Ze względu na obszar jaki zakrywa księżyc podczas zaćmienia rozróżniamy różne typy tego zjawiska. Zaćmienie całkowite, o którym mówimy w przypadku zaćmienia sierpniowego następuje wtedy, gdy księżyc całkowicie zasłania Słońce. Częstą odmianą zaćmienia jest obrączkowe zaćmienie słońca. W tym wypadku księżyc również znajduje się idealnie w linii pomiędzy słońcem a Ziemią, jednak jest w stadium największego oddalenia od Ziemi przez co jego powierzchnia widziana z Ziemi jest na tyle mała, że nie jest w stanie całkowicie przesłonić słońca. Innym, mniej spektakularnym zaćmieniem jest zaćmienie częściowe. Następuje ono wtedy, gdy księżyc nie znajduje się w idealnej linii pomiędzy obserwatorem, a Słońcem.

Niestety, mamy złą wiadomość dla mieszkańców Europy. Całkowite zaćmienie słońca do jakiego dojdzie 21 sierpnia 2017 będzie można dostrzec wyłącznie na obszarze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Księżyc najbardziej zasłoni Słońce obserwatorom przebywającym w stanach: Oregon, Montana, Idaho, Wyoming, Nebraska, Iowa, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, Georgia, Karolina Północna i Karolina Południowa. Maksymalny czas zaćmienia wyniesie 2 minuty i 40 sekund. Przypomnijmy, ostatnim całkowitym zaćmieniem Słońca widocznym z terenu Polski było zaćmienie z 1954 roku. Najbliższe, częściowe zaćmienie widziane z terytorium Polski zdarzy się w roku 2020.

-Reklama-

 

-Reklama-