11 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Załamanie pogody. Temperatury spadną. Silny wiatr. Pojawią się przymrozki

Ochłodzenie w Polsce

Przymrozki i mróz nie powinny dziwić w drugiej połowie listopada. Jednak, gdy temperatury spadną o kilkanaście stopni w przeciągu kilkudziesięciu godzin to możemy pisać o załamaniu pogody. Nawet pod koniec listopada, gdy ten jest po prostu rekordowo ciepły.

Jeszcze dziś na południu i południowym zachodzie kraju temperatury lokalnie osiągnąć mogą nawet 13-15 stopni Celsjusza. Jednak nadchodzi ochłodzenie. W wielu miejscach Polski temperatura spadnie dość znacznie.

Temperatury w czwartek

Już w godzinach porannych nad zachodnie regiony kraju wkroczy front chłodny, po przejściu którego dojdzie do dynamicznej wymiany mas powietrza nad Polską. Za frontem do kraju spływać zacznie bardzo chłodne, arktyczne powietrze. Temperatury powietrza na wysokości 500 hPa (5.5km n.p.g) spadną do -36 stopni. Pokazuje to jak bardzo wychłodzone masy powietrza wkroczą do Polski za frontem atmosferycznym.

Przymrozki, a lokalnie mróz w Polsce od piątku

Chłodno zrobi się już w piątek. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nigdzie w Polsce nie przekroczy 4-5 stopni Celsjusza. W wielu regionach Polski południowej słupki rtęci w piątek wskażą maksymalnie 2-3 stopni ciepła. O poranku i wieczorem (a w górach również w dzień) spodziewamy się przymrozków.

Jeszcze chłodniej zapowiada się noc z piątku na sobotę. Wtedy to w wielu regionach Polski południowej przymrozki są niemal pewne. Przy gruncie temperatury spaść mogą nawet do -3, -4 stopni. Na wysokości pomiarowej (2 metry) termometry na południu krają zanotują w okolicach -1 do zera. W górach i na pogórzu mróz nawet silniejszy, do -5 stopni Celsjusza. Najcieplej w nocy z piątku na sobotę będzie na północy kraju. Jednak w regionach północnych to też nie będzie ciepła noc. Temperatura maksymalna to 1-2 stopni powyżej zera.

Sobota i niedziela będą nadal chłodne zwłaszcza na południu kraju, jednak temperatury nie powinny spadać już tak nisko jak w piątek, czy w noc z piątku na sobotę.

Załamanie pogody przyniesie silny wiatr w Polsce

Silny wiatr w Polsce

Front atmosferyczny, który w czwartek wędrował będzie przez Polskę przyniesie prócz ochłodzenia bardzo silny wiatr. W wielu miejscach kraju wiatr wiał będzie dziś i w piątek z prędkością przekraczającą 80 km/h. Najmocniej wiało będzie w czwartek od godzin południowych do piątku w południe. Po południu w piątek wiatr nad Polską zacznie ustępować, a strefa silniejszego wiatru w piątek ograniczy się jedynie do dzielnicy północnych. Miejscami nad morzem powieje 100 km/h.