Żar poleje się z nieba. Piątek z upałem w Polsce. Możliwe burze

upał w Polsce

Na pogodę w Polsce wpływa dziś ośrodek wysokiego ciśnienia DETLEF z centrum nad Bałtykiem. Przyniesie on Polsce gorący, upalny dzień. Wieczorem, lokalnie możliwy jest rozwój burz.

Najważniejszym dla dzisiejszej prognozy słowem jest upał. Bardzo wysokie temperatury pojawią się dzisiaj w całej Polsce. Już od rana gorąco zrobi się we wszystkich regionach kraju.

upał w Polsce

Najgoręcej będzie na zachodzie kraju, gdzie termometry wskażą lokalnie nawet 32 stopnie Celsjusza. Bardzo wysokie temperatury panowały będą również na północy kraju, w tym nad morzem. Od Szczecina po Trójmiasto do 27 stopni powyżej zera.

Upał pojawi się także w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Śląsku. Upalnie również na Mazowszu i w Małopolsce. Tylko nieznacznie chłodniej bo do 28 stopni w regionach wschodnich kraju. Widać więc, że piątek będzie gorącym dniem w całej Polsce.

Dopiero wieczorem sytuacja może delikatnie zmienić się za sprawą burz. Na zaznaczonym na zielono obszarze w godzinach wieczornych może dojść do rozwoju komórek burzowych. Od razu zaznaczyć należy, że w dniu dzisiejszym w troposferze znajdą się poziomy z dużymi niedosytami wilgoci co może skutecznie zablokować rozwój burz. Jednak jeśli już chmura kłębiasta “przebije się” przez poziom niedosytów wilgoci to dojść może do rozwoju burzy niosącej ze sobą nawalne opady deszczu (duża wodność troposfery).

Burze, jeśli powstaną będą miały właściwie stacjonarny charakter. Jest to sytuacja niebezpieczna, gdyż przy wysokiej wydajności opadowej może dojść do zalań o charakterze bardzo lokalnym. Jednak jeszcze raz podkreślamy. Burze, pomimo, że prognozowane przez większość modeli numerycznych mogą nie wystąpić dziś wcale. Wszystko za sprawą dużych niedosytów wilgoci w środkowej troposferze. Oczywiście jeśli burze powstaną dziś nad Polską, będziemy informowali Was na bieżąco.