Zima nie odpuszcza. Kolejny niż śródziemnomorski przyniesie opady śniegu w Polsce

  • 7 Dni temu

Obecnie Polska znajduje się pod wpływem rozmywającego się i mało aktywnego frontu okluzji, za który odpowiedzialny jest ośrodek niskiego ciśnienia ulokowany nad południową Skandynawią. Wkrótce jednak niewielka część kraju dostanie się w zasięg płytkiej zatoki niżowej znad Półwyspu Bałkańskiego. Stopniowo zacznie nasuwać się także klin wyżu znad Rosji. Ze wschodu zacznie płynąć powietrze kontynentalne.

Modele numeryczne wskazują, że opady śniegu na ogół o słabym, miejscami umiarkowanym natężeniu zaczną nasuwać się już w drugiej części nocy z wtorku na środę. Początkowo, obejmując południowe regiony kraju, następnie z biegiem czasu mają dojść na Górny Śląsk, Ziemię Świętokrzyską i Lubelszczyznę.

Poszczególne prognozy modeli pogodowych wskazują, że w zasięgu nieco silniejszych opadów śniegu ma znaleźć się także województwo mazowieckie i podlaskie. Taki wariant przedstawia model ARPEGE.

-Reklama-

ARPEGE

Opady zaczną ustawać w czwartek, w drugiej części dnia.

Narastająca pokrywa śnieżna według modelu GFS

Totalna narastająca pokrywa śnieżna według modelu ARPEGE

Polska zostanie do czwartkowego wieczora pod wpływem wyżu ze wschodu kontynentu europejskiego. Jednak od zachodu zacznie nasuwać się płytka zatoka niskiego ciśnienia wraz z frontem okluzji, który dotrze nad wschodnie dzielnice w piątek. Za frontem tym napłynie nieco cieplejsze powietrze polarnomorskie.

Prognoza synoptyczna na piątek

 

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.