Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Arktyczne powietrze może dotrzeć nad Polskę, mogą wystąpić śnieżyce

  • 8 Dni temu

Od dłuższego czasu przyglądamy się wyliczeniom poszczególnych modeli numerycznych na następne dni marca. Nie zdziwił nas fakt, że istnieje szansa na spływ arktycznego powietrza wprost do Polski. Jest to całkowicie naturalne, mając na uwadze, że powietrze arktyczne zalega 55-60 równoleżnika, a zima stopniowo dobiega końca.

Po ciepłym okresie w pogodzie końcówka nadchodzącego tygodnia może minąć z dominacją mroźnych mas powietrza. Są to dość stabilne prognozy pomimo odległego okresu prognostycznego i mają szanse się ziścić. Przyczyną napływu powietrza arktycznego do Polski ma być rozbudowa silnego i stabilnego układu wysokiego ciśnienia nad Skandynawią, co wiązać będzie się z blokadą cyrkulacji zachodniej, a ruch mas powietrza w wyżu spowoduje adwekcje masy o cechach arktycznych.

Wybrane odsłony numeryczne na okres od piątku do niedzieli, ukazujące rozbudowę potężnego wyżu skandynawsko-rosyjskiego. Prognoza topografii względnej poziom 500 hPa model GFS

 

-Reklama-

Na uwagę zasługuje rozwój licznych ośrodków niskiego ciśnienia na froncie polarnym, w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Na tym głównym froncie oddzielającym dwie zróżnicowane masy powietrza dochodzić ma do rozwoju zaburzeń falowych urastających do postaci układów niskiego ciśnienia i zmierzających na północny-wschód Europy. Poszczególne realizacje numeryczne ukazują, że na peryferiach rozległego i silnego wyżu rosyjskiego-skandynawskiego mogą przemieszczać się niże przynoszące obfite opady śniegu. Wskazuje na to model globalny GFS, nieco odmiennie sytuacje przedstawia europejski ECMWF, który nie daje szans na dotarcie do naszej części Europy niżów śródziemnomorskich.

Prognoza temperatury powietrza na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) w okresie od piątku do niedzieli, model GFS

Europejski model ECMWF, parametr jak wyżej

Zimny weekend

Wyraźne ochłodzenie może nadejść wraz z początkiem przyszłego weekendu. Prognoza operacyjna modelu GFS wskazuje, że za dnia mógłby wystąpić mróz niemal w całym kraju, natomiast nocami możliwe są lokalne spadki poniżej -10°C.

Prognoza temperatury minimalnej na weekend według modelu GFS

Animacja prognozowanej temperatury powietrza na 2 m

Z prognoz modelu GFS wynika, że z arktycznym chłodem możemy zmagać się nawet do końca marca. Są to jednak prognozy obarczone dużym błędem prognostycznym. Na pocieszenie możemy dodać, że na pewno nie będzie tak mroźno jak na przełomie lutego i marca, chociaż spadki poniżej -10°C są wysoce prawdopodobne. Wkrótce więcej informacji.

 

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.