12 lipca 2018 r. na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze. Lokalnie mogą być gwałtowne

Dzisiaj nad Polską znajduje się centrum odciętego układu niskiego ciśnienia, który dobrze widoczny jest w wyższych partiach troposfery i wyrażony jest jako charakterystyczna kropla chłodu. Na mapach topografii barycznej obserwowany jest również niż dolny ulokowany nad Pomorzem. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się front zokludowany, za którym następować ma wymiana masy powietrza na chłodniejszą i bardziej stabilną.

Modele numeryczne wskazują, że dzisiaj na obszarze województwa lubelskiego pojawią się burze. Lokalnie mogą mieć one gwałtowny charakter. Największe ryzyko silnych zjawisk burzowych będzie w północnej części regionu, chociaż zjawisk burzowych nie można wykluczyć na pozostałym obszarze województwa lubelskiego.

Na obszarze naszego regionu mogą pojawić się zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też większe i lepiej zorganizowane multikomórki burzowe.Możliwe są opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm, nie można wykluczyć porywów wiatru do 85 km/h.

Pierwsze burze mogą pojawić się już w pierwszej części dnia, ale niewykluczone, że intensyfikacja procesów konwekcyjnych nastąpi popołudniu. Burzowa aura powinna utrzymać się nawet do godzin nocnych.Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ.

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/